ipanek
The Art of sharing

PANEK w Czechach – Południowe Morawy

Południowe Czechy zaskakują swoją różnorodnością. Z jednej strony turystów przyciągają przepiękne widoki, z drugiej monumentalne zamki i wyjątkowe zabytki. I choć Czechy słyną w świecie z produkcji piwa, to specjalnością Południowych Moraw jest wino. Dziś prezentujemy miejsca, do których dotrzecie bez problemu samochodem wynajętym w najnowszym biurze wypożyczalni PANEK w Czechach, na lotnisku w Pradze.

Brno – Stolica Moraw

Miasto jest stolicą regionu, a jego historia sięga czasów prehistorycznych. Największy rozkwit Brno odnotowywało dwukrotnie: pierwszy w późnym średniowieczu i drugi w drugiej połowie XIX wieku i związany był z rewolucją przemysłową. Po dawnej twierdzy pozostał zbudowany na wzgórzu zamek Spilberk, dzisiaj muzeum, zaś największym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem stolicy Moraw jest średniowieczna katedra św. Piotra i Pawła. Więcej dreszczyku emocji poczujecie jednak zwiedzając ossuarium przy kościele św. Jakuba i krypty w klasztorze Kapucynów, gdzie znajdują się zmumifikowane zwłoki mnichów i dobroczyńców zakonu. Z kolei współczesnym zabytkiem wartym zobaczenia jest, wpisana na listę UNESCO, modernistyczna Willa Tugendhatów.

Zapadlisko Macocha i Morawski KrasPANEK w Czechach

Nieco na północ od Brna znajduje się warta obejrzenia atrakcja przyrodnicza. To przepaść zwana Zapadliskiem Macocha, o głębokości ok. 130 metrów na dnie której wytworzyło się malutkie, szmaragdowe jeziorko. W tym miejscu można też zwiedzać malownicze jaskinie, a większość trasy pokonuje się łodziami.

Breclav – Dawna siedziba rodu Lichtensteinów

To niewielkie miasteczko nosi imię czeskiego księcia Brzetysława. W średniowieczu istniał tu ważny gród, gród a do dziś przetrwało tu kilka interesujących zabytków. Najciekawszym jest pałac Liechstensteinów, który swój obecny wygląd zawdzięcza fantazji właścicieli zamieszkujących to miejsce w XIX wieku. Postanowili oni bowiem zmienić zaniedbaną renesansową rezydencję w romantyczną ruinę. Dziś budowla jest siedzibą winnicy, w której można spędzić ciekawe po południe i wspiąć się na wieżę widokową. W mieście znajduje się także jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich w Czechach oraz modernistyczny kościół wybudowany w latach 90. XX wieku na miejscu zabytkowej świątyni, zniszczonej podczas II wojny światowej.

Lednice-Valtice – dwa pałace i ogród

Dziedzictwo rodu Liechtensteinów obejmuje obszar kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, na których znalazło się miejsce dla dwóch pałaców, ogrodów i stawów. Gotyckie zamki zostały przebudowane w późniejszych epokach na styl klasycystyczny i barokowy. Rezydencja w Valticach prezentuje właśnie styl barokowy, a ta w Lednicach rzadki, neogotycki angielski. Warto spędzić tu nieco czasu spacerując i podziwiając przepiękny park zwany też „Ogrodem Europy”.

Znojmo – podziemia i winnicePANEK w Czechach

Położone na granicy czesko-austriackiej Znojmo to jedno z bardziej urokliwych miasteczek w południowych Czechach. Powstało w średniowieczu i choć nie uniknęło skutków wojen, wciąż znajdziemy tu kilka cennych zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje rotunda, którą wybudował ponoć książę Brzetysław, a w jej wnętrzu znajdziemy niezwykle cenne freski. Warto przespacerować się po pięknej starówce i zajrzeć do gotyckiego kościoła świętego Mikołaja i wejść na wzgórze, z którego rozpościera się przepiękny widok na dolinę Dyji. Miasto posiada również podziemną trasę turystyczną, a dodatkowo, jak większość przygranicznych miejscowości słynie z produkcji wina. Jedna z ciekawszych winiarni funkcjonuje w klasztorze Louka. Działa tu także muzeum tego trunku.

Mikulov – Zamek, kaplice i winoPANEK w Czechach

Także na granicy czesko-austriackiej położone jest niewielkie miasteczko, nad którym góruje potężny zamek. Wszyscy jadący samochodem do Austrii dobrze znają to miejsce, bo okazała budowla widoczna jest z wielu kilometrów. Warto się tu zatrzymać, Bo Mikulov jest jednym z najbardziej urokliwych miast w południowych Morawach i to nie tylko ze względu na kompleks zamkowy. Tuż obok wznosi się Święty Pagórek, a po drodze na szczyt spotkacie cztery kaplice. Droga na szczyt jest dość stroma, ale widoki są warte wysiłku. Miasto znane jest z wybornego wina i bezkresnych winnic porastających okoliczne wzgórza.