ipanek
The Art of sharing

Panek w Czechach – Zachodnie Czechy

Od początku września można przylecieć do Pragi i wynająć auto w swojej ulubionej wypożyczalni. Infrastruktura drogowa naszych południowych sąsiadów zachęca do zwiedzania kraju właśnie samochodem, a do największych atrakcji dojedziecie nie dłużej niż w 2 godziny. Dziś prezentujemy turystyczne perełki zlokalizowane w zachodniej części kraju. Zachęcamy do wynajmu samochodów PANEK w Czechach.

Karlowe Wary – najpiękniejsze uzdrowisko

Legenda głosi, że Karlowe Wary założył już w XIV w. Karol IV, król Czech i cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, który w czasie polowania na jelenia, przypadkiem miał trafić na tutejsze wyjątkowe źródła. Sława tego miejsca szybko przekroczyła granice Czech, a uzdrowisko stało się synonimem elegancji i świadczyło o dobrej pozycji towarzyskiej kuracjuszy. Miasto regularnie odwiedzały takie sławy jak: Goethe, van Beethoven, Gogol, Paganini, Mozart, a nawet Casanova.  Oprócz leczniczych wód Karlowe Wary mają do zaoferowania unikalną atmosferę i piękne budynki. Warto zajrzeć do Teatru Miejskiego, Cesarskich Łaźni i kościoła św. Marii Magdaleny. Można także wjechać kolejką zębatą na wieżę widokową Diana, i skosztować miejscowych specjałów, takich jak: Lázeňské oplatky o przeróżnych smakach i Beherovkę. Jednak wtedy będziecie musieli zatrzymać się w Karlowych Warach na noc, bo w Czechach obowiązuje absolutny zakaz jazdy po alkoholu.

Mariańskie Łaźnie – nie tylko lecznicze wody – PANEK w Czechach

Spacerując po centrum Mariańskich Łaźni, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu sto lat temu. Sielankowa atmosfera malowniczych parków i pięknych budynków kusi, by przysiąść na ławce i zostać w bezruchu na dłużej. Życie zwalnia tu niesamowicie, a lecznicza woda pozwala wrócić do równowagi. Podobnie jak Karlowe Wary, uzdrowisko rozwinęło się dzięki leczniczym wodom. Miejsce to odwiedzały regularnie takie sławy jak: Fryderyk Chopin, Johann Strauss, Tomas Edison i Franz Kafka. W okolicach Mariańskich Łaźni aktywnych jest około 160 źródeł, a w samym mieście ponad pięćdziesiąt. Większość z nich wykorzystuje się w leczeniu chorób nerek, dróg moczowych, układu nerwowego, układu pokarmowego, ale także chorób skórnych, dróg oddechowych i narządów ruchu. W ostatnich latach rozwinęła się tu mocno branża wellness, dlatego warto tu spędzić przynajmniej weekend ładując akumulatory na kolejne miesiące.

Pilzno – najbardziej znane czeskie piwo

Położone w zachodnich Czechach Pilzno jest czwartym co do wielkości miastem w kraju, ale swoją sławą przebija nawet Pragę. Wszystko za sprawą słynnego browaru Pilsner Urquell i wyśmienitego piwa. W swojej ponad 700 letniej historii Pilzno przez chwilę było nawet stolicą Czech. Emil Škoda miał tu swoją hutę żelaza, która później przekształcona została w firmę zbrojeniową, a następnie fabrykę samochodów. Wróćmy jednak do browaru, bo to obecnie obok największej synagogi w Europie największa atrakcja miasta. Powstały w 1842 roku obiekt to jeden z najnowocześniejszych browarów na świecie. Turyści mogą poznać jego historię zaglądając do Muzeum Piwowarskiego, znajdującego się w centrum miasta.

Żatec – Świątynia Chmielu i Piwa – PANEK w Czechach

Pilzno to jednak nie jedyna mekka miłośników piwa. Warto wykorzystać samochód wypożyczony w czeskim oddziale PANEK Rent a Car i skierować swoje kroki do miejscowości, która słynie z najlepszego na świecie chmielu. W mieście Żatec wszystko podporządkowuje się piwowarskiej pasji mieszkańców, którzy są niezwykle dumni ze swojego dziedzictwa. Mieści się tu największe na świecie Muzeum Chmielu oraz Świątynia Chmielu i Piwa, której zwiedzanie zajmie wam większość dnia.