ipanek
The Art of sharing

Województwo Lubuskie

Lubuskie jest drugim najmniejszym po opolskim, województwem w Polsce. Zamieszkiwane jest przez około 1 milion mieszkańców, jednak ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, których nie jesteśmy w stanie opisać w tym tekście. Zachęcamy jednak do odwiedzenia tego regionu szczególnie we wrześniu, kiedy to winogrona gotowe są do zbiorów, a stolica województwa – Zielona Góra staje się areną największej imprezy winiarskiej w tej części Europy. Świetnie wyposażone samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car polecają się na weekendowe wyjazdy.

Park Narodowy Ujście Warty – ornitologiczny raj

Zajmujący powierzchnię ponad 8 tysięcy hektarów Park Narodowy Ujście Warty przyciąga odwiedzających fascynującymi i kompletnie dziewiczymi łąkami, bagnami i mokradłami. Planując wizytę w parku należy się zaopatrzyć w dobrą lornetkę lub aparat z teleobiektywem, bowiem ta zielona kraina jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, między innymi wodniczki i rybitwy czarnej. Zupełna cisza i zmieniające się wraz z porą dnia krajobrazy wprowadzają turystów w baśniowy klimat, którego nie chce się opuszczać.

Park Mużakowski – wizja ekscentrycznego księcia

Leżący po dwóch stronach granicy polsko-niemieckiej na Nysie Łużyckiej, w okolicach miejscowości Łęknica i Muskau, park to jedna z największych atrakcji regionu lubuskiego. Założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę Hermanna von Pückler-Muskau, został zrewitalizowany, a w 2004 roku obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niemiecką i polską stronę parku łączą dwa zabytkowe mosty: Parkowy oraz Angielski, a na miejscu podziwiać można przepiękny pałac, a cały obszar podzielony został na kilka części: Park Górki, Arboretum, Park Zdrojowy, Folwark i inne.

Geopark Łuk Mużakowa – poindustrialny świat

Tuż obok Parku Mużakowskiego znajduje się teren dawnej kopalni odkrywkowej, w której do połowy lat 70-tych XX wieku wydobywano węgiel oraz iły ceramiczne. Teren został zrewitalizowany, a bogactwo form geologicznych, atrakcyjne nabrzeża i niesamowity, czerwony kolor wody sprawiają, że poczujemy się tu jak na innej planecie.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła – najpiękniejsze i najstarsze

Na liczącym około 23 kilometry szlaku, znajdziemy trzy niezwykle ciekawe budowle – kościoły w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie. Najstarszy z całej trójki jest gotycko-renesansowy kościół w Klępsku, datowany na rok 1367. Z kolei Kościół w Chlastawie zbudowany w 1637 roku kościół w Chlastawie uznawany jest za zabytek klasy „0”. Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych. Ostatni na liście Kościół w Kosieczynie z 1408 r. jest drugim najstarszym drewnianym kościołem w Polsce.

Lubuski szlak wina i miodu – coś dla ciała i ducha

Tradycje winiarskie regionu lubuskiego sięgają zamierzchłych czasów, jednak po II Wojnie Światowej produkcja wina niemal zupełnie wymarła. Piękną tradycję udało się jednak odbudować i w 2007 roku otwarto oficjalnie Lubuski Szlak Wina i Miodu. W malowniczych winnicach nie tylko można spróbować miejscowego wina, oraz regionalnych specjałów, ale także posłuchać, historii konkretnych winnic i porozmawiać z właścicielami chętnie opowiadającymi o swojej pasji.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – ślady historii

Ten imponujący system umocnień powstał w larach 30. i 40 XX wieku i jego zadaniem była ochrona wschodniej granicy III Rzeszy. W Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, rozciągającym się na odcinku około 100 kilometrów znajdują się unikatowe obiekty militarne oraz największa sieć podziemnych fortyfikacji na świecie. Korytarze mają łącznie aż 35 kilometrów długości, a stała wilgotność i temperatura ok. 10 stopni Celsjusza, okazały się idealne dla bytowania wielu gatunków nietoperzy. Właśnie ze względu na ochronę tych ciekawych ssaków większość podziemi udostępnia się turystom jedynie w okresie wiosenno-letnim oraz wczesną jesienią.

Opisaliśmy dziś tylko niektóre atrakcje województwa lubuskiego, ale zachęcamy gorąco do odkrywania tego pięknego regionu na własną rękę. Świetnie się do tego nadają bezpieczne i komfortowe samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Rezerwacje można składać pod nr telefonu: +48 665 800 000