ipanek
The Art of sharing

Zakopane – zimowa stolica Polski z PANEK Rent a Car

Podhale to oczywiście Zakopane, które przez wielu nazywane jest zimową stolicą Polski, ale na znaczeniu zaczynają zyskiwać miejscowości, które jeszcze do niedawna pełniły rolę sypialni i „przylepek” do głównego miasta regionu. Kościelisko, Witów, Chochołów, Bukowna Tatrzańska, Białka Tatrzańska, Jurgów są dziś porównywalnie dobrymi miejscami do mieszkania, a rozwijająca się infrastruktura sportowa i wypoczynkowa sprawiają, że nie trzeba już dziś jechać do Zakopanego, by dobrze zjeść lub zaopatrzyć się w souveniry. Do wszystkich tych miejsc dostaniecie się komfortowymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Na Podhale najłatwiej dojechać samochodem, a podróż z Warszawy trasą ekspresową S7 i drogą krajową nr 7 nie powinien zająć dłużej niż 5,5 godziny. Najbardziej zatłoczonym jest odcinek Skomielna Biała – Nowy Targ, gdzie wciąż trwa budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej. Samochody w wypożyczalni PANEK Rent a Car to nowoczesne i oszczędne modele, będące w stanie dojechać pod Tatry na jednym zbiorniku.
Zakopane

Zacznijmy jednak od stolicy regionu. Zakopane to miasto wyjątkowe w swoim klimacie. Znajdą tu miejsce zarówno turyści, którzy przyjeżdżają w Tatry żeby się świetnie zabawić, ale dobrze poczują się również Ci, którzy przyjeżdżają odpocząć. Miasto leży w dolinie, dlatego jedynym szczytem, który widać praktycznie z każdego punktu jest Giewont. „Śpiący Rycerz” jest znakiem rozpoznawczym jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a także punktem orientacyjnym. Żeby zobaczyć panoramę Tatr należy przemieścić się na północ miasta, a najlepiej wjechać kolejką na Gubałówkę, skąd rozpościera się niesamowity widok na góry. Miłośnikom białego szaleństwa szczególnie przypadnie do gustu Polana Szymoszkowa, stok narciarski z bajecznym widokiem na góry. Chcącym poczuć klimaty alpejskie polecamy Trasy na Kasprowym Wierchu. W obrębie miasta działa jeszcze kilka innych stoków o różnym stopniu trudności. Maluchy, stawiający pierwsze kroki na nartach bezpiecznie poczują się pod Nosalem, zaś wytrawnym narciarzom polecamy Harendę. Zewsząd słychać tu regionalną muzykę, a do absolutnych „must have” należy grillowany oscypek z żurawiną, którym pachną Krupówki i ścisłe centrum miasta.

Kościelisko, Witów, Chochołów.

Miejscowości znajdujące się na wchód od Zakopanego, do niedawna traktowane były jak sypialnie dużego miasta. Dziś każde z nich oferuje swoje atrakcje. Kościelisko, położone najbliżej Zakopanego, jest chyba najbardziej z nim związane. Rozwija się tu dynamicznie baza noclegowa o bardzo wysokiej jakości, z Kościeliska łatwo dostaniemy się również do największych dolin: Kościeliskiej i Chochołowskiej. Miejscowość leżąca praktycznie w całości na zboczu Gubałówki zapewnia niesamowite widoki na wysokie Tatry. Z kolei Witów są w fazie rozwoju, lecz każde specjalizuje się w nieco innych atrakcjach. Do Witowa warto wybrać się na narty, a Chochołów buduje się wokół źródeł termalnych stając się świetną alternatywą dla Bukowiny i Szaflarów.

Bukowina Tatrzańska i Gliczarów.

Miejscowości położone ponad Zakopanem dają szansę na podziwianie pięknych widoków i to zarówno na Tatry, jak i na niższe pasma gór. Baza noclegowa jest niezwykle bogata, a punkty gastronomiczne prześcigają się w ofercie dań regionalnych. Bukowina Tatrzańska przyciąga turystów także największym kompleksem basenów termalnych. W miejscowościach działają mniejsze stoki narciarskie, z których najczęściej korzystają rodziny oraz zorganizowane grupy, ale zarówno Bukowina, jak i wyżej położony Gliczarów stanowią dobry punkt dla stoków w Białce Tatrzańskiej, Czarnej Górze i Jurgowie. Pomiędzy miejscowościami znajduje się nowoczesny kompleks Rusiń-SKI, który może być alternatywą dla większych i zatłoczonych resortów. Gliczarów to z kolei najpiękniejszy widok na cały region i najczystsze powietrze. Ze względu na strome podjazdy, warto w sezonie zimowym wybrać samochód z napędem na wszystkie koła. Takie auta wypożyczycie bez problemu w wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Białka Tatrzańska, Czarna Góra, Jurgów.

Za sprawą nowoczesnego kompleksu narciarskiego Białka Tatrzańska zmieniła się z cichej sypialni w tętniący życiem kurort, w którym turyście znajdą wszystkie możliwe atrakcje. Jest tu mnóstwo ciekawych restauracji i luksusowych apartamentów, a oferta narciarska jest godna znanych zagranicznych marek. Kompleks narciarski Bania, to aż 7 połączonych ze sobą stoków o różnym stopniu trudności, z których każdy ma własną infrastrukturę parkingową i gastronomiczną. To właśnie tutaj poczujemy się naprawdę dobrze. Przy głównym parkingu znajdują się również baseny termalne, dlatego, żeby dobrze wypocząć wcale nie trzeba opuszczać miejscowości. Oddalone kilka kilometrów od Białki Czarna Góra i Jurgów, każde z własnym stokiem narciarskim (ten w Jurgowie bardziej stromy i trudniejszy), oferują bardziej kameralne warunki i oddech od zgiełku Białki i Zakopanego, a także wspaniałe widoki na pasmo wysokich Tatr. Niedaleko też stąd nad Jezioro Czorsztyńskie, do Zamku Niedzica i w przepiękne Pieniny.

Poronin, Szaflary, Suche, Ząb.

Te trzy miejscowości zawsze stanowiły zaplecze dla większych i bardziej atrakcyjnych Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej, ale tu także rozwija się ciekawa oferta noclegowo-sportowa. Poronin ma swoją markę od lat i oferuje zarówno stoki narciarskie jak i ciekawe restauracje, ale na największe uznanie zasługuje baza noclegowa, która wciąż opiera się szalonym wzrostom cen obserwowanym w Zakopanem i Kościelisku. Dosłownie kilka kroków od Poronina znajdziecie stok Harenda oraz Suche, znajdujące się po drugiej stronie szczytu, a w Zębie (rodzinnej miejscowości Kamila Stocha) znajdziecie wyciągi dla mniej zaawansowanych narciarzy. Po godzinach spędzonych na stoku odpoczniecie w basenach termalnych w Szaflarach. Działają tu aż 2 kompleksy: Termy Szaflary i Gorący Potok.

 

Zarezerwuj samochód na https://www.ipanek.pl/