ipanek
The Art of sharing

FREE SKI we Włoszech – samochodem z wypożyczalni

Włochy są krajem, który przez cały rok przyciąga do siebie turystów z całego świata. Latem kusi ciepłym morzem, a zimą rewelacyjnymi warunkami narciarskimi, a oferta Free Ski w wielu regionach jest dodatkowym atutem. Do zimowych kurortów dostaniecie się z Warszawy samochodem w około 14 godzin. To nieco ponad 1300 km trasy prowadzącej między innymi przez Czechy i Austrię. Mieszkańcy zachodniej Polski z pewnością wybiorą drogę przez Niemcy i Austrię. Na tak długą podróż polecamy wybrać jeden z naszych bezpiecznych i komfortowych samochodów z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Livigno – Free Ski 16.04 – 01.05

Oferta Free Ski w Livigno to już tradycja sięgająca przynajmniej kilkunastu lat. Ośrodek jest jednym z najwyżej położonych włoskich kurortów narciarskich (1815 m n.p.m.), dlatego białe szaleństwo można tu uprawiać aż do maja. Mówi się też, że jest jednym z najbardziej nasłonecznionych w całych Włoszech, a obfite opady śniegu sprawiają, że warunki do uprawiania sportów zimowych są po prostu wzorowe.

Livigno przez samych mieszkańców nazywane jest „Małym Tybetem”. Panuje tu zimny i suchy klimat, co na dużej wysokości odczuwalne jest bardziej niż w niżej położonych kurortach. Długa na 14 kilometrów dolina z jednej strony graniczy ze szwajcarską doliną Engadin, a z drugiej z włoską Alta Valtellina. Cały ośrodek oferuje 115 km tras narciarskich i snowboardowych oraz 2 snowparki obsługiwane przez 30 wyciągów.  Jest tu aż 12 tras oznaczonych kolorem czarnym, z czego słynna Scoiattolo rozpoczyna swój bieg na wysokości 2700 m. Potrafi ona pokonać nawet najlepszych, ale w Livigno szczęście znajdą nie tylko mistrzowie. Do dyspozycji gości jest 37 tras czarnych i 29 niebieskich dla początkujących.

Livigno to także strefa wolnocłowa, co od wielu lat jest dodatkowym magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Warto tu zatankować swój samochód, bo różnice w cenach paliwa w porównaniu do reszty Włoch są znaczne.

W tym roku szusować za darmo będzie można w drugiej połowie kwietnia, ale aby załapać się na promocję należy ściśle przestrzegać reguł rezerwacyjnych podanych na stronie www.livigno.eu. Znajdziecie tam dokładne instrukcje, ofertę hoteli i apartamentów biorących udział w programie „darmowego skipasu” oraz formularz rezerwacyjny.

Val di Sole – Free Ski 11.03 – 03.04

Każdy, kto ma dość szarości i zimna powinien wybrać się na narty do słynnej włoskiej Doliny Słońca. Ten wyjątkowy region ma do zaoferowania pełną gamę atrakcji od fantastycznych hoteli, przez kultowe restauracje, po ofertę kierowaną do rodzin z małymi dziećmi. Marileva, Folgarida, Paso Tonale i Pinzolo przyciągają do siebie miłośników białego szaleństwa. Możliwości jest mnóstwo. W ciągu tygodniowego urlopu z pewnością zabraknie Wam czasu, żeby wypróbować je wszystkie, tym bardziej, że są ze sobą połączone. Trzeba się dobrze orientować, żeby pod koniec dnia nie znaleźć się na przykład w kultowym Madonna di Campiglio. Ten kurort, choć znajduje się po drugiej stronie góry, oddalony jest od Folgaridy o 13 km i trzeba będzie prosić znajomych o podwózkę.

Najbardziej wysuniętym ośrodkiem narciarskim w Val di Sole jest Pejo. Ta wyjątkowa w swoim charakterze stacja narciarska należy do czołówki europejskich kurortów. Dolna stacja kolejki Pejo Fonti znajduje się na wysokości 1400 m n.p.m. Narciarze wynoszeni są na wysokość 2000 m, a następnie wagonem mieszczącym jednorazowo 100 osób wjeżdżają na wysokość 3000 m n.p.m. Stąd zjeżdżają czerwoną trasą o długości 8 km, zostawiając za sobą strzeliste szczyty gór Parco dello Stelvio.

Opisaliśmy jedynie 2 z wielu regionów narciarskich w północnych Włoszech. Większość z nich ma własne oferty Free Ski, dlatego planując swój urlop sprawdźcie dokładnie gdzie i na jakich zasadach będziecie mogli skorzystać z darmowego skipasu.