ipanek
The Art of sharing

KIA CEED kombi – tygrys z bagażnikiem

Jeszcze w listopadzie pisaliśmy o modelu KIA CEED, który udanie rozpoczął swoją karierę w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car. Ten model jest bardzo chętnie wybieraklienci wypożyczalni, choćby dlatego, że udanie łączy ciekawą stylistykę z komfortowym wnętrzem. Do floty samochodów PANEK dołączył teraz model KIA CEED w wersji Kombi, który do stylistyki i komfortu dołącza jeszcze funkcjonalność.

Jeszcze więcej CEED-a

Przykład modelu CEED pokazuje, że samochód kombi nie musi kojarzyć się z nudnym, białym pojazdem dla handlowca. Szefowie koreańskiego koncernu szybko zorientowali się, że samochód, który ma odnieść sukces na europejskim rynku, musi zostać zaprojektowany w europejskim studio, ze szczególnym uwzględnieniem preferencji lokalnego klienta. Plan został wdrożony i obecna generacja jest już drugą, która powstała w Europie. Ilość samochodów na ulicach miast udowadnia słuszność tej koncepcji.

Projektanci nadali sylwetce nowej KIA Ceed dynamicznego wyglądu. Mocno zachodzące na błotniki przednie reflektory i charakterystyczny grill mają przywodzić skojarzenia z tygrysem, czyli drapieżnikiem kojarzącym się z południową Azją. To zrozumiałe odniesienie, bo nikt chyba nie chciałby jeździć samochodem, który stylistyką nawiązuje na przykład do Makaka. Linia kombi jest smukła, ale jednocześnie zdecydowana i budząca zaufanie.

Do pracy i na wakacje

Dominującym kolorem w kabinie jest czerń, a matowa struktura deski rozdzielczej ozdobiona została srebrnymi listwami. Poważnym atutem CEED-a jest pozycja za kierownicą oraz zakres regulacji fotela i kierownicy. Zdecydowanie dobrze poczują się tutaj wysocy użytkownicy wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car, ale osoby średniego wzrostu również znajdą optymalne ustawienia.

O smaczkach stylistycznych deski rozdzielczej pisaliśmy przy okazji testu KIA CEED w wersji Hatchback, dlatego dziś darujemy sobie wywody na ten temat. Jest miło i już. Wersja kombi w stosunku do 5-drzwiowej dłuższa jest o 170 mm. Rozstaw osi w obydwu wersjach jest taki sam, dlatego różnice w wielkości wnętrza widoczne są jedynie w bagażniku. Pojemność wersji Hatchback to 395 dm3, a w kombi aż 625 dm3! To wartość, która pozwoli już dość nonszalancko podejść do kwestii pakowania się na wakacje. Sam kufer jest ustawny, a próg załadunku niski, dlatego nie powinno być również żadnego kłopotu z załadunkiem bagaży. Dodatkowo składając oparcie tylnej kanapy łatwo można go powiększyć do 1694 litrów!

Wśród elementów wyposażenia znalazły się: klimatyzacja automatyczna, czujniki wraz z kamerą cofania i podgrzewane fotele. Jest także system utrzymania pasa ruchu i asystent zderzenia czołowego.

Zwinna i dynamicznaKIA ceed kombi

KIA Ceed została stworzona do pokonywania długich podróży i to czuje się podczas jazdy autostradą. Pod maską samochodów KIA Ceed dostępnych wypożyczalni PANEK Rent a Car pracują benzynowe, turbodoładowane jednostki napędowe o pojemnościach od 1.0 do 1.5 l, z których każda zapewnia przyzwoitą dynamikę. W ostatnim miesiącu w ofercie pojawiły się pojazdy z większym motorem, które najlepiej nadają się do dłuższych podróży. Silnik o mocy 160 KM i moment obrotowy 253 Nm, który dostępny jest w zakresie 1500-3000 obrotów na minutę. Auta, które trafiły do wypożyczalni jako pierwsze, wyposażone są w manualną, 6-biegową skrzynię biegów. Auto jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w 8,8 sekundy oraz uzyskać prędkość maksymalną 210 km/h. Należy też dodać, iż kabina pasażerska jest dobrze wyciszona, co sprzyja poczuciu komfortu.

Zawieszenie natomiast zestrojone raczej sportowo i sprawia, że Ceed świetnie trzyma się drogi. Praktycznie nie występuje tu zjawisko podsterowności, a granica przyczepności przesunięta została bardzo daleko. Widać, że projektanci przyłożyli się do swojej pracy, bo auto prowadzi się dokładnie tak, jak lubią Europejczycy.

KIA Ceed kombi z pewnością nie należy do grupy nudnych samochodów dla handlowca. To auto stworzone dla kierowcy, który potrzebuje przestrzeni bagażowej, ale pragnie mieć z podróży także sporo frajdy. Dzwońcie do Biura Obsługi Klienta i zarezerwujcie już swój egzemplarz na kolejny wakacyjny wyjazd.

Autor: Michał Garbaczuk