ipanek
The Art of sharing

Gdzie na narty? 3 część przewodnika

Wyjątkowość Krynicy polega na tym, że jest miejscowością uzdrowiskową. Nie ma zatem problemu ze znalezieniem noclegu, a zróżnicowana pod względem jakości i wielkości baza pozwoli poczuć się dobrze praktycznie każdemu. W samym centrum miejscowości jest kilka pięciogwiazdkowych hoteli, ale na bardziej cichych obrzeżach również traficie na ekskluzywne ośrodki takie jak: Czarny Potok i hotel Dr Ireny Eris. Z kolei znane portale bookingowe oferują cały przekrój obiektów pod wynajem. Krynica Zdrój jest nieźle skomunikowana z resztą Polski, a dojazd samochodem z wypożyczalni PANEK nie powinien zająć dłużej niż 6 godzin. Gdzie na narty?

Gdzie na narty – Krynica Zdrój

Największym ośrodkiem narciarskim w rejonie Krynicy Zdroju jest Jaworzyna Krynicka, na której szczyt wiedzie 6-osobowa kolejka gondolowa. Wyjazd do górnej stacji kolejki na wysokości 1114 m n.p.m. jest wstępem do świata śnieżnego szaleństwa. Działa tutaj snowpark z wieloma przeszkodami i dostępnych jest kilka tras narciarskich niebieskich i czerwonych. Najdłuższa ma 2600 m długości, a na mistrzów narciarskich czeka czarna trasa z certyfikatem FIS.

Jaworzyna to nie jedyne miejsce w Krynicy Zdroju, w którym można szusować na nartach. Praktycznie w samym centrum miasta funkcjonuje ośrodek Henryk Ski. Dobrze poczują się tu nie tylko zaawansowani narciarze, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi. W ośrodku działają dwa czteroosobowe wyciągi krzesełkowe, wynoszące narciarzy na trasę zjazdową o długości 1800 m. Dostępna jest też strefa dla najmłodszych naśladowców Alberto Tomby i Lindsey Vonn. Taśmowy wyciąg Kubuś pozwoli przezwyciężyć pierwsze lęki, a doświadczeni instruktorzy pomogą w nauce. Na stoku działa także duża strefa gastronomiczna.

Trzecim, ale nie ostatnim jest ośrodek Słotwiny położony także w granicach miasta Krynica Zdrój. Świetnie przygotowane i ratrakowane trasy narciarskie okazują się doskonałe dla narciarzy, którzy jeszcze nie osiągnęli poziomu mistrzowskiego, a także tych, którzy pragną podszkolić swoje umiejętności samemu lub pod okiem instruktora. Jest tu szeroko i równo, dlatego Słotwiny będą doskonałą propozycją dla rodzin z dziećmi.

Wszystkie trzy zaprezentowane ośrodki narciarskie położone są w granicach miasta, ale w trzech różnych lokalizacjach. Dobrze jest wykorzystać samochód z wypożyczalni PANEK Rent a Car, by sprawnie docierać do każdego z nich.

Tam na narty – Muszyna

Aby skorzystać z oferty narciarskiej w Muszynie, konieczne jest przemieszczenie się wynajętym w wypożyczalni PANEK Rent a Car samochodem. W miejscowości działa ciekawy ośrodek Dwie Doliny – Wierchomla, który udostępnia narciarzom kilka połączonych ze sobą wyciągami tras. Najdłuższa – Wierchomla 1 ma długość 1800 metrów i 4-osobowy wyciąg krzesełkowy. Polecamy również orczykowy wyciąg Toczek o długości 1000 m, na którym doskonalić można swoje umiejętności w carvingu. Jest oczywiście także strefa dla dzieci oraz szeroka oferta gastronomiczna, w której skład wchodzą: Bacówka w połowie zjazdu z Wierchomli, Kanapkarnia na górze, Pierogarnia przy wyciągu Polanki oraz duża restauracja przy dolnej stacji. Mniej zaawansowanym technicznie narciarzom poszukującym spokoju polecamy ośrodek Kokuszka w pobliżu Piwnicznej. Oferuje niezwykle kameralne, wręcz rodzinne atrakcje i wspaniałe widoki.

kierunek narty – Tylicz

Zaledwie 5 kilometrów samochodem (oczywiście wynajętym w wypożyczalni PANEK Rent a Car) dostaniecie się do Tylicza. To chyba najszybciej rozwijająca się w Polsce infrastruktura narciarska, która już dziś może być alternatywą dla wiodących stacji narciarskich w kraju. Aspiracje organizatorów widać tu na każdym kroku zarówno w ofercie narciarskiej, jak również bazie noclegowej i Apres Ski. Największym ośrodkiem narciarskim jest Tylicz.Ski, oferujący atrakcje dla całej rodziny. Działają tu dwa wyciągi krzesełkowe i trzy orczykowe. Najdłuższa trasa narciarska ma 1200 metrów, ale z górnej stacji można dostać się na dół aż czterema różnymi trasami. Na miejscu można skorzystać także ze snow tubingu, ale ośrodek przygotował też 6 kilometrów narciarskich tras biegowych. Gdzie na narty?

Doskonałym przykładem szybkiego rozwoju oferty narciarskiej jest stacja Master Ski. Dziś działa tu kolejka krzesełkowa i dwa wyciągi orczykowe, ale już na przyszły sezon planowane jest otwarcie 6-osobowej kolejki krzesełkowej o długości 1000 m i dwóch tras o różnym stopniu trudności. W ośrodku działa także snow park z atrakcjami dla snowboardzistów, górka saneczkowa i plac zabaw dla najmłodszych.

Okazuje się, że Krynica Zdrój i okoliczne miejscowości oferują mnóstwo atrakcji dla narciarzy, ale nie tylko, bowiem ośrodki wypoczynkowe i hotele kuszą także innymi atrakcjami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a na miejsce dostaniecie się najwygodniej, dobrze wyposażonym samochodem wynajętym w wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Autor: Michał Garbaczuk