ipanek
The Art of sharing

OPEL MOKKA – nowoczesny SUV w PANEK Rent a Car

Po przejęciu przez Grupę PSA, OPEL rozpoczął swoją nową motoryzacyjną podróż. Pierwszym modelem, który korzystał z rozwiązań spotykanych w Peugeotach i Citroenach był największy SUV w gamie – model Grandland X. Wraz z nowym modelem także MOKKA otrzymała komplet podzespołów od swojego nowego właściciela, ale nadal stara się zachować swój indywidualny niemiecki charakter. Do floty wypożyczalni PANEK Rent a Car dołącza właśnie piękny, nie tylko miejski SUV – Opel MOKKA.

Tak to już jest ze współczesnym rynkiem motoryzacyjnym i technologicznym w ogóle. Producenci wymieniają się technologiami, by oferować klientom najlepsze rozwiązania. Najczęściej jest jednak tak, że to po prostu tańsze. Jeśli w grupie oferuje się jeden sprawdzony wzór na sukces i obudowuje indywidualnych charakterem poszczególnych marek. Można przyjąć, że właśnie taki scenariusz zrealizowano także podczas projektowania najnowszego wcielenia Opla MOKKA. Okazuje się jednak, że dzisiejszym kierowcom i użytkownikom wcale to nie przeszkadza, bo coraz rzadziej interesuje ich skąd pochodzi technologia. Ważne, żeby była trwała i atrakcyjna, a nadwozie zapewniało należyty komfort jazdy i atrakcyjne multimedia.

Nowoczesne i oszczędne silniki

Informacja o przejęciu Opla przez koncern PSA od General Motors była najlepszym, co mogło się tej marce przytrafić. Nowoczesne płyty podłogowe oraz dynamiczne i oszczędne jednostko napędowe to dokładnie to, czego w ostatnich latach zabrakło Oplowi, by walczyć o najbardziej wymagających klientów. Nowy OPEL MOKKA jest samochodem na wskroś nowoczesnym. Pod jego maską pracuje najczęściej nagradzany w ostatnich latach 3-cylindrowy silnik benzynowy 1.2 Pure Tech. Charakteryzuje się wysokim momentem obrotowym i niezwykłą wręcz elastycznością.

By sprostać preferencjom klientów o różnych wymaganiach, w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car znajdą się wersje z silnikiem o mocy 100 KM i manualną 6-biegową przekładnią oraz 130-konnym silnikiem współpracującym zarówno ze skrzynią manualną, jak i z 8-biegowym automatem. Jazda tym samochodem jest naprawdę przyjemna i komfortowa. Mocniejsza wersja napędowa ma do dyspozycji moment obrotowy równy 230 Nm dostępny już od 1750 obrotów na minutę. Pozwala to na praktycznie natychmiastową reakcję na pedał przyspieszenia i rozpędzenie do 100 km/h w 9,2 sekundy. Wszystko odbywa się oczywiście w ciszy, a do uszu pasażerów docierają jedynie nieznaczne szumy opływającego powietrza.

Automatyczna 8-biegowa skrzynia biegów PSA to jedna z najlepiej dopracowanych konstrukcji tego typu na rynku. Przełożenia zmieniane są w sposób absolutnie aksamitny, dokładnie tak, jak życzyłby sobie tego każdy. Wersja z manualną skrzynią biegów jest tylko nieco słabsza i legitymuje się nieco niższym momentem obrotowym 205 Nm. Przekłada się to także na odrobinę słabszy sprint do 100 km/h (10,6 s), jednak również tu skrzynia pozwala na bardzo płynna jazdę. Obydwie wersje są podobnie oszczędne w paliwo i potrafią zadowolić się nawet pięcioma litrami benzyny na każde 100 kilometrów.

OPEL MOKKA – Nawiązanie do historii

Opel budując MOKKĘ mocno zaznaczył swoją indywidualność i ponad 100-letnie dziedzictwo. Cała nowa gama modelowa zyskała zupełnie nowy „look” nawiązujący jednak do samochodów z lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. W przednim pasie MOKKI znajdziemy zatem nawiązania do modeli Manta i Ascona. Uważamy, że to stylistyczne nawiązanie do bogatej historii jest jak najbardziej udane, a samochód jest po prostu ładny. Dodatkowymi smaczkami stylistycznymi są wydatne nadkola podkreślające sportowy charakter auta. Chromowana listwa zaczyna się na masce w okolicach podszybia i biegnie przez słupek, a dalej przez cały dach, aż do tylnej klapy bagażnika. Dodaje ona lekkości i elegancji całej linii nadwozia.

Wnętrze MOKKI jest zadziwiająco obszerne i z pewnością wygodnie usiądzie tu 4 dorosłych pasażerów. Na uwagę zasługują obszerne fotele, które da się regulować w kilku płaszczyznach. Dobrze leżąca w dłoniach kierownica multifunkcyjna została delikatnie spłaszczona na dole, by można było wygodniej wsiadać i wysiadać z samochodu. Z tyłu jest dość miejsca, by wygodnie ruszyć w dłuższą podróż, a bagażnik o pojemności aż 500 dm3 pomieści bez problemu bagaże przyjaciółek wybierających się na wspólny weekendowy wypad do Sopotu.

OPEL MOKKA – Bogate wyposażenie

Samochody, które dołączają do floty wypożyczalni PANEK Rent a Car to egzemplarze dobrze wyposażone. Większość wyposażona jest w czujniki i panoramiczne kamery cofania o kącie widzenia 180 stopni, a także w czujniki deszczu i zmierzchu. Wszystkie wyposażono w podgrzewane fotele, a cześć samochodów ma także podgrzewane kierownice. Nie zapomnieliśmy także o systemie nawigacji współpracującej z 7-calowym wyświetlaczem i systemie łączności Bluetooth oraz Android Auto i Apple CarPlay. Na pokładzie znalazły się również systemy bezpieczeństwa jak: system wykrywania zmęczenia kierowcy, system wykrywania kolizji z układem automatycznego hamowania przy małych prędkościach. Jest też system wykrywania pieszych, tempomat, czy układ utrzymania w pasie ruchu.

Samochody trafiające do wypożyczalni PANEK Rent a Car to modele, które z dbałością wybieramy, by zapewniały nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort. Potwierdzeniem tego niech będą najnowsze Ople MOKKA, które właśnie wjeżdżają do oferty wypożyczalni samochodów PANEK.

Autor: Michał Garbaczuk