ipanek
The Art of sharing

Na narty nie tylko w góry (samochodami z wypożyczalni)

W głowach wielu Polaków zakodowało się przeświadczenie, że jeśli na narty, to tylko w piękne góry. Owszem, wysokie Tatry, Beskid Żywiecki i Sudety to miejsca oczywiste. Na terenie Polski działa też kilka ciekawych ośrodków, w których można uprawiać białe szaleństwo i uwaga! Część z nich znajdziecie w północnej Polsce! Do wszystkich dotrzecie komfortowymi i dobrze wyposażonymi samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car

Szczawnica – Palenica (samochodami z wypożyczalni)

Dokładnie pomiędzy Zakopanem i Krynicą-Zdrojem rozciąga się pasmo przepięknych Pienin. To właśnie tutaj, w miejscowości Szczawnica, znajdziemy atrakcyjny ośrodek narciarski Palenica, oferujący świetne warunki dla całych rodzin. Z dolnej stacji kolejki krzesełkowej narciarze wjeżdżają na poziom stacji pośredniej. Tam do dyspozycji mają 3 wyciągi orczykowe, po wjechaniu którymi narciarze mają możliwość wybrania kilku tras zjazdu. Trudniejsza, czerwona, ma długość 1000 m i w dolnej części łączy się z trasą niebieską o długości 1800 m. Obie prowadzą do stacji dolnej kolejki krzesełkowej. Można też korzystać z orczyków na górze, gdzie do dyspozycji są dwie krótsze trasy o różnym stopniu trudności. Stacja działa codziennie do godziny 21:00, a trasa niebieska jest oświetlona i sztucznie naśnieżana.

Kasina SKI

Ta niewielka stacja narciarska może okazać się ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy nie chcą stać w korkach na Zakopiance i nie lubią tłumów przechadzających się po Krupówkach. Kasina Wielka to miejscowość leżąca pomiędzy Rabką-Zdrój i Limanową. To tu znajduje się dom rodzinny naszej najbardziej utytułowanej narciarki biegowej – Justyny Kowalczyk. Na terenie parku narciarskiego działa 6-osobowa kolejka krzesełkowa o długości 1100 m, wynosząca narciarzy na trasy: niebieską o długości 1300 m oraz 750 metrową trasę czerwoną, która łączy się z odcinkiem trasy czarnej. Choć sam ośrodek nie jest bardzo rozbudowany, to działa tu restauracja, wypożyczalnia nart i strefa dla najmłodszych. Wyciąg jest oświetlony i działa do godziny 20:00 z przerwą na ratrakowanie tras.

Szwajcaria Bałtowska (samochodami z wypożyczalni)

Bałtów leżący opodal Ostrowca Świętokrzyskiego od lat kusi narciarzy z całego kraju. Działa tu 5 wyciągów, z czego jeden krzesełkowy, 4-osobowy o przepustowości 2400 osób na godzinę. Wynosi narciarzy na trasy o łącznej długości ponad 2500 m. Moc atrakcji znajdą tu nie tylko dorośli, ale również dzieci, dla których zorganizowano zimowy plac zabaw. Na miejscu działa ciekawa baza gastronomiczna z regionalnymi potrawami. Jedna z restauracji serwuje dania w stylu „all you can eat”.

Kurza Góra

Niecałe 200 km od Warszawy na północ znajduje się jeden z najmniej oczywistych punktów na mapie Polski związanych z narciarstwem. Kurza Góra to ośrodek położony w miejscowości Kurzętnik, 20 kilometrów na północ od Brodnicy. Stok działa codziennie w godzinach od 8:00 do 21:00 i oferuje 3 niebieskie trasy zjazdowe o łącznej długości 2,5 km. Co więcej, na terenie ośrodka znajduje się kryte lodowisko. Oferta gastronomiczna to 3 restauracje, których każdy znajdzie coś dla siebie. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad z rodziną i przyjaciółmi. Praktycznie z każdego większego miasta w północnej Polsce dostaniecie się tu samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car. Droga zajmie maksymalnie 2 godziny.

Góra Kamieńsk (samochodami z wypożyczalni)

Ten ośrodek narciarski zlokalizowany na zboczu hałdy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Oddalony jest od Łodzi o zaledwie 80 km, czyli dokładnie godzinę jazdy samochodem (najlepiej z wypożyczalni PANEK Rent a Car). Z Warszawy dostaniemy się tu w niecałe 2 godziny, a po całodziennym szusowaniu można spokojnie wrócić do domu. Główna trasa ma 750 m długości, stok jest sztucznie naśnieżany i oświetlony. Przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego działa restauracja z zapleczem sanitarnym.

Szelmet – Suwałki

Na koniec chyba najmniej oczywisty kierunek narciarski w Polsce. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Suwałkach, położonych na północno-wschodnim krańcu Polski można oddać się białemu szaleństwu. Ośrodek Szelmet zlokalizowany jest u stóp Jesionowej Góry. W latach międzywojennych XX wieku była jedną z pierwszych w Polsce baz szybowcowych. Zimą działa tu aż 8 wyciągów orczykowych. 3 z nich to trasy dla początkujących, ale znajdziecie tu także czarną trasę o długości 400 m (samochodami z wypożyczalni)

Autor: Michał Garbaczuk