ipanek
The Art of sharing

Niezbędnik kierowcy

Przygotuj się do podróży

Wakacje to czas, który chcemy spędzić najlepiej. Dla wielu osób droga na urlop staje się niechcianym wyzwaniem, a przecież wakacje zaczynają się już w momencie, gdy zaczynamy pakować samochód. Aby droga przebiegła miło i bezboleśnie, warto wyposażyć się w kilka gadżetów, które umilą podróż i sprawią, że będzie bardziej relaksująca i bezpieczna.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne

Nie ma chyba ważniejszego zmysłu podczas prowadzenia samochodu niż wzrok. To oczy jako pierwsze wypatrują niebezpieczeństwo na drodze i dzięki nim nasz mózg wyzwoli reakcję na zagrożenie. Niestety podczas jazdy oczy narażone są przez cały czas na różne bodźce, takie jak: słońce, nagłe zmiany oświetlenia, odbicia od deski rozdzielczej i pięknych, lśniących elementów kokpitu. Nawet nadmuch powietrza z klimatyzacji nie jest bez znaczenia dla naszego wzroku. Suche powietrze może spowodować zmęczenie u kierowcy już nawet po godzinie jazdy! Ważne więc, żeby zawsze mieć w samochodzie okulary przeciwsłoneczne, ale nie takie zwyczajne, tylko wyposażone w dobry filtr UV i polaryzację. O zaletach filtru nie trzeba pisać, ale nie każdy kierowca ma świadomość jak bardzo można uspokoić wzrok stosując okulary polaryzacyjne. Czym jest ta polaryzacja? Nie wchodząc w szczegóły techniczne, szkła wycinają część wiązki świetlnej, dzięki czemu do oczu nie dostaje się światło odbite od deski rozdzielczej i poświata widoczna na szybie. Co ciekawe, okulary polaryzacyjne pomagają nie tylko podczas jazdy w słoneczny dzień, ale również w deszczu, poprawiając widoczność.

Ładowarka, przejściówki, uchwyt na telefon

Podczas długiej podróży nie powinno zabraknąć w samochodzie uchwytu na telefon i ładowarki, bądź kabla USB do ładowania. Wiele aut oferowanych w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car wyposażonych jest w specjalne ładowarki indukcyjne, jednak wciąż niewielu producentów smartfonów oferuje ładowanie bezprzewodowe w swoich modelach. Dodatkowo, półeczki do ładowania zlokalizowane są najczęściej w dolnych rejonach konsoli lub wręcz w podłokietnikach, co skutecznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia korzystanie np. z nawigacji.

Większość nowoczesnych samochodów i praktycznie wszystkie nowe w PANEK Rent a Car, wyposażonych jest w systemy Android Auto i CarPlay, pozwalające przenieść ekran telefonu na wyświetlacz multimedialny auta, jednak w praktyce bywa różnie. Warto wyposażyć się zatem w solidny uchwyt na telefon montowany na przyssawkę na szybie, albo w kratkę nawiewu. Wybierając miejsce na szybie należy pamiętać, żeby telefon nie ograniczał widoczności. Lepszym miejscem wydaje się więc kratka nawiewu, ponieważ telefon nie zasłania widoku na drogę, a dodatkowo chłodzony jest powietrzem z klimatyzacji, co korzystnie wpływa na jego wydajność.

Przed podróżą warto również sprawdzić jakie gniazda USB znajdują się w samochodzie, którym pojedziemy na wakacje. Wielu producentów, nie wiadomo dlaczego wprowadziło do swoich modeli nowy format USB-C, przez co podłączenie standardowego kabla ładowarki staje się niemożliwe bez odpowiedniej przejściówki. Problem pozornie prozaiczny urasta do rangi katastrofy szczególnie, gdy na tylnym siedzeniu podróżują z nami dzieci uzbrojone w smartfony, tablety i słuchawki.

Woda, mokre chusteczki, krople do oczu

Podstawą życia na Ziemi jest woda i nie odkryję tajemnicy twierdząc, że jest ona również podstawowym „gadżetem” w każdej podróży. Picie wody podczas jazdy korzystnie wpływa na koncentrację kierowcy i chroni przed odwodnieniem, które może okazać się szczególnie niebezpieczne. Organizm cierpiący na niedobór choćby kilku procent wody nie potrafi skupić się na

prostej czynności. Pojawiają się bóle głowy, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach kłopoty z widzeniem, gorączka i omdlenia. Gęsta krew nie jest w stanie dostatecznie natlenić organizmu, jak również łatwiej o przegrzanie. Powiecie, że przynajmniej od 10 lat standardem jest klimatyzacja. Wszystko się zgadza, jednak powietrze wydobywające się z nawiewów jest zimne i suche, co wpływa niekorzystnie na śluzówki nosa i oczu. Warto wyposażyć się więc nie tylko w butelkę z wodą, ale także w nawilżane chusteczki, do przemycia rąk i twarzy oraz w nawilżające krople do oczu lub po prostu w sól fizjologiczną.

Najważniejszy dobry humor

Należy jednak pamiętać, że jakbyśmy nie uzbroili się w zdobycze technologiczne, to najważniejsze jest samopoczucie podczas jazdy. Do samochodu wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani, bo przecież jedziemy na wakacje, spędzimy wspaniały czas z rodziną lub znajomymi i nie chcemy, by coś zakłóciło nasz spokój. Zadbajmy o ulubioną playlistę, która odpowiadać będzie wszystkim użytkownikom, róbmy przerwy w podróży i nie dajmy się sprowokować. Pomyślmy, że ten gość przed nami w korku ma przynajmniej tak samo źle jak my, a jeśli spóźnimy się 15 minut po odbiór kluczy do apartamentu, to naprawdę nic się nie stanie. Życzymy Państwu niezapomnianych wakacji i najlepszych podróży samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.