ipanek
ipanek

We share mobility to connect people

Niezbędnik kierowcy

Przygotuj się do podróży

Wakacje to czas, który chcemy spędzić najlepiej. Dla wielu osób droga na urlop staje się niechcianym wyzwaniem, a przecież wakacje zaczynają się już w momencie, gdy zaczynamy pakować samochód. Aby droga przebiegła miło i bezboleśnie, warto wyposażyć się w kilka gadżetów, które umilą podróż i sprawią, że będzie bardziej relaksująca i bezpieczna.

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne

Nie ma chyba ważniejszego zmysłu podczas prowadzenia samochodu niż wzrok. To oczy jako pierwsze wypatrują niebezpieczeństwo na drodze i dzięki nim nasz mózg wyzwoli reakcję na zagrożenie. Niestety podczas jazdy oczy narażone są przez cały czas na różne bodźce, takie jak: słońce, nagłe zmiany oświetlenia, odbicia od deski rozdzielczej i pięknych, lśniących elementów kokpitu. Nawet nadmuch powietrza z klimatyzacji nie jest bez znaczenia dla naszego wzroku. Suche powietrze może spowodować zmęczenie u kierowcy już nawet po godzinie jazdy! Ważne więc, żeby zawsze mieć w samochodzie okulary przeciwsłoneczne, ale nie takie zwyczajne, tylko wyposażone w dobry filtr UV i polaryzację. O zaletach filtru nie trzeba pisać, ale nie każdy kierowca ma świadomość jak bardzo można uspokoić wzrok stosując okulary polaryzacyjne. Czym jest ta polaryzacja? Nie wchodząc w szczegóły techniczne, szkła wycinają część wiązki świetlnej, dzięki czemu do oczu nie dostaje się światło odbite od deski rozdzielczej i poświata widoczna na szybie. Co ciekawe, okulary polaryzacyjne pomagają nie tylko podczas jazdy w słoneczny dzień, ale również w deszczu, poprawiając widoczność.

Ładowarka, przejściówki, uchwyt na telefon

Podczas długiej podróży nie powinno zabraknąć w samochodzie uchwytu na telefon i ładowarki, bądź kabla USB do ładowania. Wiele aut oferowanych w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car wyposażonych jest w specjalne ładowarki indukcyjne, jednak wciąż niewielu producentów smartfonów oferuje ładowanie bezprzewodowe w swoich modelach. Dodatkowo, półeczki do ładowania zlokalizowane są najczęściej w dolnych rejonach konsoli lub wręcz w podłokietnikach, co skutecznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia korzystanie np. z nawigacji.

Większość nowoczesnych samochodów i praktycznie wszystkie nowe w PANEK Rent a Car, wyposażonych jest w systemy Android Auto i CarPlay, pozwalające przenieść ekran telefonu na wyświetlacz multimedialny auta, jednak w praktyce bywa różnie. Warto wyposażyć się zatem w solidny uchwyt na telefon montowany na przyssawkę na szybie, albo w kratkę nawiewu. Wybierając miejsce na szybie należy pamiętać, żeby telefon nie ograniczał widoczności. Lepszym miejscem wydaje się więc kratka nawiewu, ponieważ telefon nie zasłania widoku na drogę, a dodatkowo chłodzony jest powietrzem z klimatyzacji, co korzystnie wpływa na jego wydajność.

Przed podróżą warto również sprawdzić jakie gniazda USB znajdują się w samochodzie, którym pojedziemy na wakacje. Wielu producentów, nie wiadomo dlaczego wprowadziło do swoich modeli nowy format USB-C, przez co podłączenie standardowego kabla ładowarki staje się niemożliwe bez odpowiedniej przejściówki. Problem pozornie prozaiczny urasta do rangi katastrofy szczególnie, gdy na tylnym siedzeniu podróżują z nami dzieci uzbrojone w smartfony, tablety i słuchawki.

Woda, mokre chusteczki, krople do oczu

Podstawą życia na Ziemi jest woda i nie odkryję tajemnicy twierdząc, że jest ona również podstawowym „gadżetem” w każdej podróży. Picie wody podczas jazdy korzystnie wpływa na koncentrację kierowcy i chroni przed odwodnieniem, które może okazać się szczególnie niebezpieczne. Organizm cierpiący na niedobór choćby kilku procent wody nie potrafi skupić się na

prostej czynności. Pojawiają się bóle głowy, rozkojarzenie, a w skrajnych przypadkach kłopoty z widzeniem, gorączka i omdlenia. Gęsta krew nie jest w stanie dostatecznie natlenić organizmu, jak również łatwiej o przegrzanie. Powiecie, że przynajmniej od 10 lat standardem jest klimatyzacja. Wszystko się zgadza, jednak powietrze wydobywające się z nawiewów jest zimne i suche, co wpływa niekorzystnie na śluzówki nosa i oczu. Warto wyposażyć się więc nie tylko w butelkę z wodą, ale także w nawilżane chusteczki, do przemycia rąk i twarzy oraz w nawilżające krople do oczu lub po prostu w sól fizjologiczną.

Najważniejszy dobry humor

Należy jednak pamiętać, że jakbyśmy nie uzbroili się w zdobycze technologiczne, to najważniejsze jest samopoczucie podczas jazdy. Do samochodu wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani, bo przecież jedziemy na wakacje, spędzimy wspaniały czas z rodziną lub znajomymi i nie chcemy, by coś zakłóciło nasz spokój. Zadbajmy o ulubioną playlistę, która odpowiadać będzie wszystkim użytkownikom, róbmy przerwy w podróży i nie dajmy się sprowokować. Pomyślmy, że ten gość przed nami w korku ma przynajmniej tak samo źle jak my, a jeśli spóźnimy się 15 minut po odbiór kluczy do apartamentu, to naprawdę nic się nie stanie. Życzymy Państwu niezapomnianych wakacji i najlepszych podróży samochodami z wypożyczalni PANEK Rent a Car.