ipanek
The Art of sharing

Bezpieczne powroty z majówki

Majówka, majówka i po majówce. Przedłużony weekend dobiega końca i trzeba wracać do rzeczywistości. Przed weekendem namawialiśmy Was do wyjazdów za miasto i duża część użytkowników faktycznie skorzystała z naszych podpowiedzi. Teraz trzeba jednak już wracać z tych Bieszczadów do normalnego życia, dlatego dziś podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę podczas powrotów i co zrobić, by podróż minęła równie przyjemnie jak sam urlop.

Przede wszystkim spokój

Aby zminimalizować stres i pośpiech związany z wyjazdem, warto też wcześniej dokładnie zaplanować trasę i czas przejazdu, uwzględniając miejsca postoju na posiłek lub choćby krótki odpoczynek. Najlepiej założyć znaczną rezerwę czasową, gdyż pośpiech sprzyja podejmowaniu większego ryzyka na drodze, a jazda w stresie to gotowy przepis na wypadek. Pamiętajcie, że wracacie z wakacji, a na pokładzie macie swoich bliskich, dlatego nawet jeśli podróż miałaby trwać 3 godziny dłużej, potraktujcie ją jako element spędzenia czasu z przyjaciółmi. A jeśli to nie pomoże, zawsze możecie powtarzać sobie w głowie: „Jestem kwiatem lotosu na spokojnych wodach…” i tak dalej.

Wybierz dobry moment na jazd

Powroty to czas wzmożonego ruchu na drogach. Większość z nas stara się przedłużyć do maksimum moment wyjazdu do domu, korzystając do końca z pogody i atrakcji na miejscu. Nasza rada jest taka, żeby obserwować natężenie ruchu na mapach i starać się wybrać najlepszy moment na przejazd. Czasem faktycznie warto trochę odczekać i wyruszyć wtedy, gdy trasa nieco się rozluźni. Popołudniowo-wieczorna podróż może być także korzystna, jeśli podróżujemy z dziećmi. Ich naturalny cykl dnia zakłada zwykle drzemkę, albo wręcz sen, co może być korzystne nie tylko dla kierowcy, ale właśnie dzieci, które będą mniej zmęczone nocną jazdą.

Jazda w słońcu

Wysokie temperatury mogą wywołać u kierowcy zmęczenie i groźny spadek koncentracji, dlatego przed rozpoczęciem podróży należy najpierw przewietrzyć samochód, a następnie włączyć klimatyzację. Jednak powinno się z niej ostrożnie korzystać z uwagi na różnicę temperatur, która może spowodować komplikacje górnych dróg oddechowych. Warto również mieć na uwadze, że podczas jazdy w słońcu wzrok kierowcy narażony jest na nieustanne odblaski od innych pojazdów, które mogą nie tylko rozpraszać, ale też spowodować chwilową utratę widzenia. W tej sytuacji pomogą okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z dobrym filtrem UV i polaryzacją.

Wybierając się w dłuższą trasę z dziećmi, warto pamiętać o przewiewnym stroju z naturalnych tkanin, najlepiej w jasnych barwach i nakryciu głowy. Przed wyjazdem czy w przerwach podróży należy zrezygnować ze spożywania obfitych i ciężkostrawnych posiłków oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w matę i zasłonki przeciwsłoneczne, chroniące wnętrze auta przed nadmiernym nagrzaniem. Temperatura w pozostawionym na parkingu samochodzie może wzrosnąć nawet do 60°C. Z tego względu nie wolno pod żadnym pozorem oddalać się od samochodu, w którym znajdują się dzieci lub zwierzęta. Nawet krótki pobyt w zamkniętym, rozgrzanym pojeździe może skończyć się dla nich tragicznie.

Zadbaj o zwierzęta w czasie podróży

Jeżeli planujecie podróż samochodem ze swoim zwierzęciem, powinniście przede wszystkim dopilnować, aby zwierzę było bezpieczne oraz nie ograniczało widoczności i ruchów kierowcy. Nie może ono więc swobodnie poruszać się po całym aucie. Aby mu to uniemożliwić, należy skorzystać z odpowiedniej wielkości transportera, który trzeba zabezpieczyć przed przesuwaniem się, bądź specjalnej uprzęży. Należy pamiętać także o dostępie do wody, którą jednak najbezpieczniej podawać na postoju. Niektóre zwierzęta źle reagują na jazdę samochodem i wymagają podania leków. Weźcie to pod uwagę już na etapie przygotowań do podróży.

Wszystkim życzymy doskonałego urlopu, wspaniałej pogody i mnóstwa radości podczas Waszych majówkowych wypraw. Jedźcie i wracajcie bezpiecznie, bo to przecież dopiero początek sezonu na podróże małe i duże.