ipanek
The Art of sharing
dziecko w foteliku

Bezpieczne dziecko w aucie z wypożyczalni samochodów

|
Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotelika, zabezpieczeniu przedmiotów we wnętrzu pojazdu, które w razie kolizji mogą zranić dziecko
Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotelika, zabezpieczeniu przedmiotów we wnętrzu pojazdu, które w razie kolizji mogą zranić dziecko

Ferie zimowe to okres nasilenia wypadków drogowych z udziałem dzieci. Najczęściej uczestniczą one w tych zdarzeniach jako pasażerowie aut również z wypożyczalni samochodów, a więc wskutek błędów dorosłych. Za kierownicą siedzi przeważnie rodzic lub ktoś z najbliższej rodziny. Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci, należy pamiętać o dopasowaniu fotelika, zabezpieczeniu przedmiotów, które w razie kolizji mogą zranić dziecko. Pamiętajmy też o zaplanowaniu postojów i zabaw, by znudzony maluch nie utrudniał kierowcy skoncentrowania się na prowadzeniu samochodu z wypożyczalni.

Przed podróżą zadbaj o komfort dziecka

Optymalne byłoby dostosowanie czasu wyjazdu do rytmu dnia naszego malucha. Warto zadbać o wygodne ubranie dla dziecka, najlepiej z naturalnych materiałów, dostosowane do pogody i temperatury panującej w klimatyzowanym aucie. Ważne też, aby dziecko nie wyruszało głodne. Pamiętajmy, aby przed podróżą przewietrzyć auto. Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, najlepiej unikać zawieszek zapachowych, mogących wzmagać mdłości i dyskomfort. Warto również pamiętać o rzeczach, które powinny znajdować się pod ręką, a nie głęboko w walizce. Przykładem są ulubione przytulanki czy dodatkowe ubranie na zmianę na wypadek zabrudzenia.

W foteliku i na tylnym siedzeniu auta z wypożyczalni samochodów

Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie podróży, kierowca ma obowiązek przewozić malucha w foteliku. Przepisy jasno mówią o konieczności dopasowania fotelika do masy i wzrostu dziecka oraz zainstalowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wszyscy kierowcy przywiązują jednak do tego odpowiednią wagę. Nawet najdroższy fotelik nie spełni swojej funkcji ochronnej, jeśli nie będzie zamocowany m.in. w sposób stabilny i pod odpowiednim kątem. Wszystkie samochody dostępne w wypożyczalni aut PANEK Rent a Car wyposażone są w system mocowania fotelików IsoFix. Warto o tym pamiętać podczas wyboru samochodu na wakacje

Jeśli z jakiegoś powodu musimy przewozić dziecko obok kierowcy, obowiązkowo należy wyłączyć poduszkę powietrzną. Podczas jazdy najbezpieczniej jest jednak ulokować dziecko na tylnej kanapie. Podczas wypadku, ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń przez dzieci w wieku do 3 lat zmniejsza się, według badań, o prawie 75%. Wskaźnik ten spada prawie o połowę w przypadku dzieci w wieku od 4 do 8 lat.

Jedzenie i picie tylko podczas postojów

Przed wyruszeniem w drogę warto zaplanować postoje nie tylko na odpoczynek czy rozprostowanie nóg. Warto zrobić to także z myślą o dzieciach mogły spędzić trochę czasu na zabawie w ruchu. Przerwy w podróży to także idealny czas na spożycie przez dziecko przygotowanych wcześniej przekąsek i uzupełnienie płynów. Podawanie dziecku jedzenia czy picia podczas jazdy nie jest dobre, gdyż w przypadku zakrztuszenia trudno będzie udzielić mu natychmiastowej pomocy. Zwłaszcza kiedy poruszamy się po autostradzie. Jedzenie i picie podczas jazdy może w sytuacji konieczności nagłego ostrego hamowania również skutkować zakrztuszeniem i stanowić dodatkowe zagrożenie.

Zabezpiecz tablet i butelkę z wodą w aucie z wypożyczalni samochodów

Najprostszym urozmaiceniem monotonnej jazdy jest zwykle oglądanie przez dziecko kreskówek. Jednak nigdy nie dawajmy maluchowi do rąk smartfona czy tabletu. Podczas nagłego hamowania dziecku bardzo trudno będzie go utrzymać i urządzenie może zadziałać niczym pocisk, z dużą siłą uderzając samego malucha lub innego pasażera. Przy zderzeniu dochodzi do ogromnych przeciążeń, dlatego pamiętajmy, aby zabezpieczyć bagaże i butelki z wodą, a drobne przedmioty umieścić w schowkach. Nie należy też kłaść niczego na półce pod tylną szybą, aby przy gwałtownym hamowaniu nie spadło na dziecko. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w specjalny uchwyt samochodowy do tabletu, na przykład montowany na zagłówku, dzięki czemu nasze dziecko będzie mogło obejrzeć bajkę bezpiecznie i komfortowo. Większość nowoczesnych samochodów dostępnych w wypożyczalni PANEK Rent a Car ma kieszenie w drzwiach, w których zmieszczą się butelki oraz schowki, które pomieszczą resztę drobiazgów.

Zabawy podczas jazdy autem z wypożyczalni samochodów

Zapewnienie dziecku rozrywki w czasie jazdy samochodem może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli podróż trwa dłużej. Warto więc zawczasu przygotować się do podróżowania z maluchem i zadbać o to, aby miał jak najmniej powodów do demonstrowania swojego niezadowolenia. Dobrym pomysłem może być wspólne śpiewanie piosenek znanych dziecku z ulubionych kreskówek czy z przedszkola. Inną opcją jest wspólne słuchanie audiobooków albo zabawa w zgadywanki dostosowane do wieku dziecka. W słownych zagadkach może brać udział cała rodzina. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zabawy nie powinny angażować zbytnio kierowcy, który przede wszystkim powinien być skupiony na drodze i prowadzeniu samochodu. Po przyjazne dzieciom samochody zapraszamy do wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.