ipanek
The Art of sharing
eko jazda samochodem panek

EKO jazda samochodem PANEK

|

Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i upodobania dotyczące stylu prowadzenia samochodu. Jedni lubią styl bardziej agresywny, inni wolą efektywną płynność. Okazuje się, że stosując odpowiednie techniki jazdy, kierowca jest w stanie ograniczyć zużycie paliwa nawet o 25%! Kluczowa jest prędkość obrotowa silnika i delikatność obchodzenia się z gazem. Jeżdżąc w stylu „eko” samochodem PANEK korzystnie wpływamy na redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu pojazdów.

Statystyki

Badania potwierdzają, że samochody zużywają najmniej paliwa przy prędkości od 50 do 80 km/h, oczywiście jadąc na optymalnym biegu. Z kolei im wyższa prędkość, tym wyższe zużycie paliwa. Wyliczono, że auto jadące z prędkością 120 km/h zużywa ok. 20% więcej paliwa, niż jadąc z prędkością 100 km/h. Dla uzyskania najlepszych wyników kluczowe jest utrzymywanie stałej prędkości, unikanie bardzo dynamicznego przyspieszania i hamowania oraz obserwowanie i przewidywanie ruchu na drodze.

Przyspieszaj zdecydowanie i hamuj silnikiem – EKO jazda samochodem PANEK

Ta zasada może zaskakiwać, ale najlepsze efekty eko jazdy uzyskuje się, gdy ruszamy z miejsca w sposób zdecydowany (dociskając pedał gazu mniej więcej do ¾) i zmieniajmy biegi na wyższe, gdy tylko jest to możliwe. Kiedy osiągniemy daną prędkość, starajmy się ją utrzymać korzystając możliwie z najwyższego biegu, jednak nie należy przesadzać, bowiem nowoczesne silniki turbodoładowane nie lubią jazdy na zbyt niskich obrotach. Podczas gwałtownego wciśnięcia pedału przyspieszenia powstają wtedy duże naprężenia podzespołów i łatwiej o awarię. W momencie przyspieszania redukujmy biegi i zdecydowanie wciskajmy pedał gazu. Całą operację należy wykonać dynamicznie, ale płynnie.

Równie istotne co przyspieszanie jest efektywne hamowanie. Bacznie obserwujmy sytuację na drodze i starajmy się reagować racjonalnie i adekwatnie do sytuacji. Jeśli widzimy czerwone światło, zdejmujmy nogę z gazu i pozwólmy autu wytracać prędkość poprzez hamowanie silnikiem. Hamulca używajmy jedynie, gdy wymaga tego sytuacja na drodze i musimy gwałtownie zredukować prędkość, bądź zatrzymać pojazd.

Na drodze nie jesteśmy sami

Ważne, aby oprócz skupiania się na zmniejszeniu zużycia paliwa pamiętać także o tym, że na drodze nie znajdujemy się sami i nasz styl jazdy nie może stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu czy prowokować ich do ryzykownych zachować. Przykładowo zbyt wolna jazda drogą ekspresową albo autostradą może być niebezpieczna, utrudniając ruch pozostałym kierującym, zbyt wolne rozpędzanie się również. Warto także pamiętać o tym, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, dlatego korzystajmy z prawego pasa, a lewy zostawmy kierowcom, którzy aktualnie nie trenują swego mistrzostwa w eko jeździe. Poza tym, wolniej wcale nie oznacza oszczędniej. Należy wyważyć proporcje, ale to trening, który każdy musi wykonać samemu.

Inne sposoby na zmniejszenie zużycia paliwa – EKO jazda samochodem PANEK

Na zużycie paliwa wpływa nie tylko styl jazdy kierowcy, ale także takie elementy, które stanowią akcesoryjne wyposażenie samochodu, takie jak bagażnik dachowy. Jeśli aktualnie nie przewozimy rowerów lub innego sprzętu, warto zdemontować belki, które zakłócając przepływ powietrza wpływają na zwiększenie zużycia paliwa nawet o 1l/100 km. Innym czynnikiem wpływającym na zużycie paliwa są opony. Warto wybierać takie, które mają możliwie najmniejszy opór toczenia, ale przede wszystkim należy zadbać o poprawne ciśnienie w kołach. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem to większa powierzchnia styku opony z nawierzchnią i wysokie opory toczenia.

W ofercie wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car znajdziecie wiele nowoczesnych modeli aut z ekologicznym napędem hybrydowym, które dodatkowo wspierają zachowania ekologiczne na drodze.