ipanek
The Art of sharing

Hałas w samochodzie z wypożyczalni PANEK

|

Psycholodzy zajmujący się badaniem skupienia uwagi zauważyli, że tak zwana pamięć robocza człowieka jest w stanie w jednej chwili przechwycić tylko ograniczoną ilość informacji. W momencie, gdy kierowca prowadząc samochód z wypożyczalni PANEK, przekroczy limit percepcji np. słuchając radia i rozmawiając z pasażerem, znacznie ograniczy swoją zdolność do przetwarzania informacji wizualnych otrzymywanych drogi. Dodatkowym efektem utraty koncentracji może być agresja i skłonność do brawury.

Otoczenie odbieramy zmysłami – w samochodzie z wypożyczalni PANEK

Ludzie poznają świat zmysłami, dlatego też do prowadzenia pojazdu w równym stopniu potrzebujemy wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Wszystko, co nadmiernie angażuje jeden ze zmysłów, może mieć wpływ na zdolność prowadzenia, nawet takie czynności jak jedzenie, głośne słuchanie muzyki czy rozmowa telefoniczna. Nie oznacza to, że powinniśmy zakazać słuchania radia w samochodzie, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że mocno wyeksponowany jeden z bodźców będzie wpływać na jakość odbierania pozostałych. Oznacza to, że jeśli skupimy się na informacjach w radio, możemy, jadąc samochodem z wypożyczalni PANEK, nie zauważyć pieszego na pasach, nie usłyszeć nadjeżdżającej karetki lub w najlepszym razie przeoczyć skręt w ulicę.

Dźwięk, zapach i bodźce wizualne mogą mieć również wpływ na nasze samopoczucie, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej audycji do jazdy, rodzaju muzyki. Nie bez znaczenia będzie też rodzaj audiobooku, którego chcemy słuchać w trasie, jadąc samochodem z wypożyczalni PANEK.

Cisza, ale nie do końca

Producenci samochodów bardzo się starają, by w ich autach kierowcy i pasażerowie czuli się maksymalnie zrelaksowani i wypoczęci. W tym celu stosują nowoczesne materiały wygłuszające kabinę i likwidujące rezonans. Niektórzy poszli jeszcze dalej i wyposażają swoje modele w aktywny system tłumienia hałasu. Polega on na tym, że jeśli mikrofony rozlokowane w różnych miejscach wychwycą jednostajny dźwięk pojawiający się ze strony opon, uszczelek czy silnika, wtedy emitowany jest z głośników inny dźwięk o tej samej częstotliwości, ale w przeciwnej fazie. Dzięki temu trikowi fale dźwiękowe znoszą się i ludzkie ucho przestaje je słyszeć.

Hałas, który warto słyszeć – w samochodzie z wypożyczalni PANEK

Jednak nie wszystkie hałasy da się wyciszyć, a część z nich jest nawet pożądana, by kierowca wiedział, co się dzieje na drodze i wokół niego. Musi słyszeć choćby nadjeżdżającą karetkę lub inny pojazd uprzywilejowany. Badania wskazują też, że kierowcy wykazują się skłonnością do stabilizowania prędkości jazdy przy określonym poziomie hałasu, a przykład jadąc autostradą. To nie przypadek więc, że w kabinie robi się wyraźnie głośniej w okolicach prędkości dozwolonej w większości krajów, czyli 130 km/h.