ipanek
The Art of sharing
Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem autami z wypożyczalni PANEK. Czy i kiedy warto?

|

Ekonomiczna jazda spędza sen z powiek wielu klientom, którym zależy minimalizowaniu kosztów podczas wynajmu samochodu. W wypożyczalni PANEK dostępne są auta, które dostosowane są do oczekiwań nawet najbardziej wymagających kierowców. Hamowanie silnikiem to jeden z najprostszych sposobów, by znacząco zredukować spalanie paliwa i tym samym oszczędzić koszta związane z usługami najmu długoterminowego.

Dlaczego warto hamować silnikiem?

Hamowanie silnikiem ma na celu spowolnienie samochodu poprzez odpuszczenie pedału gazu i stopniową redukcję kolejnych biegów. W ten sposób pojazd wytraca prędkość, bez konieczności używania pedału hamulca. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu kierowca nie zużywa niepotrzebnie klocków hamulcowych, a tym samym odwleka w czasie różnego rodzaju naprawy eksploatacyjne.

Klienci wypożyczalni PANEK szukają oszczędności, a hamowanie silnikiem korzystnie przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa. Kierowca wynajmuje samochód zatankowany do pełna i jest zobligowany do oddania pojazdu z takim samym poziomem paliwa w baku. Im mniejsze będzie spalanie w użytkowanym przez niego aucie, tym mniej zapłaci za sam wynajem.

Jak hamować silnikiem?

Jednym z warunków ekonomicznej jazdy samochodem jest właśnie wspomniane hamowanie silnikiem. Podczas spokojnej jazdy, gdy w niedalekiej odległości kierowca zobaczy na przykład czerwone światło lub zator drogowy, ma szansę wytracić prędkość właśnie poprzez stopniową redukcję biegów. Oczywiście, zdarzają się na drodze sytuacje, które wymagają nagłego użycia hamulca nożnego. Warto jednak pamiętać, że podczas wielu z nich można użyć właśnie skrzyni biegów do wytracenia prędkości.

Dlaczego jest to ekonomiczne działanie? Wymaga użycia znacznie mniejszych sił podczas samego procesu hamowania, jak i ogranicza zużycie wszystkich elementów eksploatacyjnych w aucie. Dodatkowo, powolne wytracenie prędkości nie wiąże się z koniecznością ponownego, szybkiego rozpędzenia auta na drodze.

Wyczuj samochód

Do prawidłowego hamowania silnikiem należy dobrze wyczuć samochód – jego dynamikę, charakterystykę i zakres użyteczności obrotów silnika. Od tych elementów przede wszystkim będzie zależało, czy manewr ten zostanie wykonany płynnie i efektywnie. Należy pamiętać, że wraz z załączeniem niższego biegu w aucie, obroty znacząco wzrosną. Odpuszczenie sprzęgła musi być więc delikatne i płynne. Kierowca może wspomóc się muśnięciem gazu.

Samochody z wypożyczalni PANEK z manualną skrzynią biegów nie wymagają żadnych dodatkowych akcji. W tych z automatyczną przekładnią możliwe jest jedynie odpuszczenie pedału gazu, wówczas pojazd będzie samoczynnie wytracał prędkość. Jeśli w aucie przy kierownicy występują łopatki do ręcznej zmiany biegów, kierowca ma szansę ingerować w proces.