ipanek
The Art of sharing
poślizg panek wypożyczalnia

Jak nie wpaść w poślizg w aucie z wypożyczalni PANEK?

|
poślizg panek wypożyczalnia

Pierwszy poślizg w życiu to dla każdego kierowcy bardzo trudne doświadczenie, a opanowanie do w warunkach drogowych bez odpowiedniego przeszkolenia jest praktycznie niemożliwe. Co robić, aby uniknąć sytuacji, w której stracimy panowanie nad autem?

Dostosuj prędkość do warunków jazdy – poślizg w aucie z wypożyczalni

Kierowca, będąc najważniejszym elementem przemieszczającego się pojazdu ma obowiązek reagować na zmieniające się warunki na drodze. Oczywistym jest, że jeśli nawierzchnia z suchej zrobiła się mokra, należy zdjąć nogę z gazu i ograniczyć prędkość. Zmienia się bowiem przyczepność opon do asfaltu i bardzo łatwo o poślizg. Podobnie ma się sprawa późną jesienią i zimą, kiedy to w ciągu dnia temperatura powietrza oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza, a po zmroku może spaść poniżej „0”. Opony letnie nie pracują wtedy optymalnie, guma twardnieje, a utrata przyczepności i poślizg w aucie z wypożyczalni jest tylko kwestią czasu.

Co robić, gdy wpadniesz w poślizg w aucie z wypożyczalni?

Przede wszystkim zachowaj spokój! To łatwo powiedzieć, ale faktycznie opanowanie jest kluczowe, by poradzić sobie w sytuacji poślizgu. Jeśli zachowamy zimną głowę, będziemy w stanie wykonać sekwencję czynności w prawidłowy sposób i samochód wróci na swój tor jazdy, albo w najgorszym przypadku ograniczymy skutki ewentualnej kolizji:

  1. Rozpocznij hamowanie awaryjne, ograniczy to prędkość, a jest ona kluczowa.
  2. Nie bój się hamować, ABS nie pozwoli zablokować kół, a ESP pozwoli powrócić na zadany tor jazdy.
  3. Nigdy nie dokręcaj kierownicy do oporu!
  4. Kieruj koła tam, dokąd chcesz jechać. Systemy bezpieczeństwa zadziałają poprawnie wyłącznie wtedy, gry będą wiedzieć co chcesz zrobić. Skręty kierownicą powinny być zatem łagodne, a wychylenie kół tylko takie, by nadać autu odpowiedni kierunek

Rodzaje poślizgów

Wyróżniamy dwa rodzaje poślizgu:

  1. nadsterowny, gdy tył auta próbuje wyprzedzić przód samochodu
  2. podsterowny, gdy my skręcamy, a auto nadal jedzie prosto pomimo skręconej kierownicy

Oba poślizgi się różnią, natomiast efekt jest podobny, auto nie jedzie po założonym torze jazdy i zmierza poza drogę.

Przypominamy: najczęstszą przyczyną poślizgu jest niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Niebezpieczeństwo poślizgu wzrasta nie tylko przy temperaturach poniżej zera, równie niebezpieczne są intensywne opady czy zalegające na drodze liście. Zachowanie odpowiedniej prędkości może uchronić nas przed poślizgiem, ale ma również wpływ na skalę skutków zdarzenia, gdy auto wypadnie z drogi czy uderzy w inny pojazd lub przeszkodę.