ipanek
The Art of sharing
jazda w upale panek

Jazda w upale

|

Lato to piękny czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Może się jednak zdarzyć, że w czasie podróży słońce postanowi nieco mocniej przygrzać i zostaniemy narażeni na męczący upał. Pół biedy, jeśli jedziemy klimatyzowanym samochodem kilkaset kilometrów. Na trasie do kurortów może zdarzyć się jednak korek, a wtedy będziemy zmuszeni pozostać w aucie kolejne godziny. Jak radzić sobie z upałami w podróży?

Uwaga na klimatyzację

Najważniejszy w upale jest dostęp do świeżego powietrza, przy czym świeże wcale nie oznacza w tym przypadku zimne. Wszystkie samochody w wypożyczalni PANEK Rent a Car wyposażone są w klimatyzację, najczęściej automatyczną, jednak długie przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może prowadzić do wysuszania śluzówek i kłopotów z zatokami. Zbyt niska temperatura może też prowadzić do przeziębień, dlatego nigdy nie ustawiajmy nawiewów prosto na ciało. Temperatura powietrza wdmuchiwanego do kabiny może oscylować nawet koło zera stopni! Warto też od czasu do czasu przewietrzyć kabinę, nawet kosztem chwilowego zwiększenia temperatury wnętrza. Duża dawka tlenu i para wodna będą w stanie orzeźwić kierowcę i pasażerów.

Zadbaj o cień

Zostawiając samochód na parkingu szukajmy miejsc zacienionych. Temperatura powietrza w takich punktach może być nawet kilka stopni niższa niż na słońcu, a do tego wnętrze auta nie będzie się nagrzewać do niebezpiecznie wysokiego poziomu. Pamiętać należy, też żeby nie wsiadać do kabiny zaraz po otwarciu drzwi. Należy najpierw otworzyć wszystkie drzwi, względnie opuścić szyby, aby rozgrzane powietrze mogło wydostać się z wnętrza. Jeśli nie mamy możliwości zostawienia auta w cieniu, zadbajmy o osłony przednią szybę i boczne, te od strony dzieci. Wystarczy powieszenie ręcznika, bądź położenie szmatki na kierownicy. Nie będzie tak bardzo nagrzana.

Butelka z wodą

Nie trzeba nikomu przypominać, jak ważne jest uzupełnianie płynów. Szczególnie konieczne jest to w momencie, gdy jesteśmy autem w podróży. Odwodnienie przychodzi z czasem i nawet jeśli wydaje się nam, że czujemy się dobrze, pojawia się spadek koncentracji, a wtedy nietrudno o błąd na drodze. Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie może także prowadzić do takich dolegliwości jak: bóle głowy, przegrzanie organizmu i kłopoty z widzeniem (zaburzenia ostrości i szerokości widzenia), a stąd już jeden krok do udaru.

Rób przerwy w podróży

Wakacyjna podróż ma być przyjemnością, częścią fajnego urlopu. Samochody z wypożyczalni PANEK Rent a Car są świetnie wyposażone i zapewniają komfort jazdy, ale jadąc nawet najwygodniejszym autem należy zrobić sobie przerwę, po 200 – maksymalnie 300 kilometrach. Krótki spacer, łyk wody lub napoju poprawi nasze samopoczucie i koncentrację na kolejne godziny za kierownicą.

Ubierz się przewiewnie

Ważne jest, żeby na drogę w upale odpowiednio się ubrać. Ważne, żeby ubrania były przewiewne i zrobione z naturalnych materiałów. Nie powinny także nigdzie uciskać, ponieważ kilkugodzinna jazda w bezruchu może prowadzić do zatorów w żyłach i obrzęków kończyn. Dobrze, jeśli ubrania będą w jasnych kolorach, bo słońce operujące przez szybę potrafi nieźle rozgrzać czarną koszulkę.

Zadbaj o dzieci

Szczególnie uciążliwa może być jazda w upale z dziećmi. Maluchy wyjątkowo nie lubią upałów podczas jazdy i szybko się męczą. Spocone i zmęczone z pewnością nie pozwolą rodzicom na spokojną podróż. Zadbajmy więc o komfort dzieci, dostęp do napojów i lekkostrawnych przekąsek. Warto mieć także pod ręką zestaw ulubionych gier i zabawek.