ipanek
The Art of sharing
wiatr połamane drzewa

Kierowco, uważaj na silny wiatr

|
wiatr

Silny wiatr i gwałtowne podmuchy mogą być bardzo groźne dla uczestników ruchu drogowego. Kierujący jest wtedy narażony na utratę panowania nad autem i zjechanie z toru jazdy. W skrajnych przypadkach, gdy podmuchy są naprawdę silne, pojazd może zostać dosłownie wyrzucony z drogi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę poruszając się autem z wypożyczalni podczas wietrznej pogody.

Silny wiatr - Upewnij się, czy na pewno musisz jechać?

Obecna, praktycznie już wiosenna aura wiąże się nie tylko z wyższymi temperaturami, ale także z możliwością występowania między innymi porywistych wiatrów. Kiedy prędkość wiatru osiąga znaczne wartości, kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na drodze. Jeżeli znajdujemy się na obszarach objętych alertami dotyczącymi porywistego wiatru, w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć odłożenie podróży do czasu poprawy pogody. Nawet jeśli za oknem jest spokojnie, nie lekceważmy prognoz. Pamiętajmy, że wichura może szybko się przemieszczać, a my nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich jej konsekwencji. Jazda w tych okolicznościach może być niebezpieczna i zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Dlatego przed planowanym wyjazdem uważnie słuchajmy komunikatów lokalnych mediów dotyczących zapowiadanej pogody.

Jeśli musisz wyjechać

Nie zawsze możliwa jest rezygnacja z podróży, a na dodatek niekorzystna aura może zaskoczyć kierowcę również w trasie. Jeśli to możliwe, planując trasę, wybierzmy tę bezpieczniejszą, na przykład wiodącą z dala od obszarów leśnych lub w miarę możliwości pozbawioną drzew stojących w obrębie pobocza. Nie zatrzymujmy się także ani nie parkujmy w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych oraz tablic reklamowych czy rusztowań.

Mocne podmuchy wiatru, zwłaszcza te boczne i na odsłoniętym terenie, mogą znacznie utrudniać panowanie nad pojazdem. Utrata kontroli nad autem jest szczególnie niebezpieczna na drogach o dużym natężeniu ruchu czy takich, gdzie kierowcy mogą rozwijać większe prędkości, jak drogi ekspresowe i autostrady. Na szczególnie silne podmuchy napotkacie zwłaszcza wyjeżdżając zza ekranu dźwiękochłonnego na otwartą przestrzeń. Zmianę siły wiatru odczujemy również podczas wyprzedzania TIR-a, gdy nagle zostaniemy osłonięci przez ciężarówkę, a za dwie sekundy znów poczujemy uderzenie wiatru. Podstawowa rada to zdjęcie nogi z gazu i pewne trzymanie kierownicy obiema rękami. Współczesne samochody wyposażone są w hydrauliczne, a ostatnio elektrycznie wspomagany układ kierowniczy, dlatego mocne ściskanie koła kierownicy niewiele daje. Liczy się raczej pewny chwyt i refleks pozwalający na błyskawiczną, ale delikatną kontrę. Zachowajmy również właściwy bezpieczny odstęp od innych pojazdów, szczególnie kiedy jedziemy za TIR-em.

Silny wiatr - Gdy jesteś pieszym

Gdy bardzo wieje, powinniśmy zachować ostrożność również jako piesi. Szczególną uwagę należy zachować w pobliżu jezdni. Podczas przechodzenia przez przejście, nagły podmuch wiatru może nawet popchnąć nas na drogę wprost przed nadjeżdżający pojazd.

Bądź świadomym utrudnień na drodze

Ważne jest, abyśmy wyjeżdżając po tym, gdy sytuacja nieco się uspokoi, mieli świadomość możliwych utrudnień. Po ustąpieniu ekstremalnych warunków pogodowych użytkownicy dróg nadal mogą bowiem zmagać się ze skutkami wichury, jak powyrywane drzewa czy zalegające na drogach gałęzie, a nawet powalone słupy z liniami wysokiego napięcia. Wszystko to może opóźnić lub całkowicie uniemożliwić przejazd. Powinno się też unikać miejsc, w których zwisają przewody elektryczne. Zawsze należy również przestrzegać oznakowania zamykającego drogę dla ruchu czy wprowadzającego objazdy.