ipanek
The Art of sharing
golden hour słońce panek

Oślepiające słońce w samochodzie z wypożyczalni PANEK

|

Złota godzina, czyli czas tuż po wschodzie słońca lub przed jego zachodem, to według fotografów najlepsza pora na robienie najlepszych zdjęć. Okazuje się jednak, że dla kierowców to moment, który jesienią stanowi szczególne niebezpieczeństwo. Nisko położone nad horyzontem słońce może oślepiać kierujących, co prowadzi do ryzyka zaburzenia procesu widzenia i zmniejszenia zdolności rozpoznawania przedmiotów. Pamiętajmy o tym prowadząc samochód z wypożyczalni PANEK.

Jak radzić sobie z efektem olśnienia podczas jazdy samochodem z wypożyczalni PANEK?

Oślepiające słońce utrudnia odpowiednio wczesne zauważenie niebezpiecznej sytuacji na drodze czy niechronionych uczestników ruchu – rowerzystów i pieszych. Pomocne mogą być w takiej sytuacji nie tylko wysokiej jakości okulary wyposażone w filtry UV i posiadające właściwości polaryzujące. Warto używać osłon przeciwsłonecznych, ale przede wszystkim jechać wolniej niż zwykle i zadbać o czystość przedniej szyby.

Przede wszystkim upewnijcie się, że macie uzupełniony płyn w spryskiwaczu. Czysta przednia szyba to podstawa dobrej widoczności, jednak nie wolno oszczędzać na płynie, ponieważ nie każdy potrafi rozpuścić pozostałości owadów i zapewnić idealną przejrzystość szyby. Nie wolno też zapominać o regularnym czyszczeniu wewnętrznej strony przedniej szyby, na której osadza się pył i tłuszcze, które mogą powodować rozpraszanie światła i zmniejszoną przejrzystość.

Przewiduj efekty oślepienia

Szybka jazda bywa kusząca, jednak silne natężenie światła słonecznego w polu widzenia może sprawić, że zostaniemy na chwilę oślepieni i nie będziemy w stanie przez jakiś czas obserwować drogi. To szczególnie niebezpieczna sytuacja, w której możemy przez najechać na samochód przed nami lub, co gorsza potrącić rowerzystę lub pieszego, idącego poboczem. Może się wydawać, że jazda w czasie tzw. złotej godziny będzie łatwiejsza w mieście, bo częściową ochronę przed promieniami słonecznymi dają wysokie budynki, jednak taka sceneria rodzi dodatkowe zagrożenie, usypiając czujność kierowcy samochodu z wypożyczalni PANEK. Silne światło może pojawiać się w lukach między budynkami, a to niezwykle niebezpieczne, gdyż możemy nie zauważyć niczego nie podejrzewających, wchodzących na przejście pieszych.