ipanek
The Art of sharing
trójkąt ostrzegawczy na drodze

PANEK Rent A Car podpowiada jak zabezpieczyć miejsce wypadku?

|
PANEK Rent a Car przypomina: Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej upewnijmy się, że czynności ratownicze nie wiążą się z ryzykiem utraty życia. Na wstępie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.
Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej upewnijmy się, że czynności ratownicze nie wiążą się z ryzykiem utraty życia

PANEK Rent a Car - Pomocy udzielaj rozsądnie

Świadkowie wypadków drogowych, także kierowcy pojazdów z wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car, czasem wahają się przed udzieleniem pierwszej pomocy. Obawiają się, że na przykład mogą dodatkowo zaszkodzić lub że ich pomoc będzie niewystarczająca. Należy pamiętać, że podjęcie działań ratunkowych jest obowiązkiem, niezależnie od tego, czy okażą się skuteczne, czy nie. Liczy się próba udzielenia pomocy. Zwlekanie z ratunkiem zmniejsza szanse osób poszkodowanych na przeżycie. Pomóc może każdy, nawet osoby jadące samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej upewnijmy się, że czynności ratownicze nie wiążą się z ryzykiem utraty życia. Na wstępie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Następnie zlokalizujmy wszystkie ofiary, żeby nie zostawić nikogo na przykład na jezdni. Podejmowane przez nas działania powinny ograniczyć się do niezbędnych i mieszczących się w granicach naszych możliwości. W razie konieczności, do czasu przyjazdu karetki, wskazówki może przekazać nam także dyspozytor pogotowia.

Jak pomagać? instrukcja krok po kroku

1. O ile to możliwe, ustaw swoje auto w taki sposób, aby zasłaniało miejsce wypadku.

2. Włącz światła awaryjne lub pozycyjne, a po zmierzchu ustaw samochód tak, aby jego reflektory oświetlały miejsce zdarzenia.

3. Upewnij się, że możesz bezpiecznie opuścić samochód, nigdy nie wysiadaj wprost na ruchliwą ulicę.

4. Zanim oddalisz się od swojego samochodu, załóż kamizelkę odblaskową, bądź widoczny dla innych.

5. Zabierz z samochodu trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę.

6. Nie zapomnij zamknąć auta – niestety zdarzają się przypadki okradzenia osób udzielających pomocy ofiarom wypadku.

7. Trójkąt ostrzegawczy znajduje się w każdym aucie z wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car. Na drodze szybkiego ruchu trójkąt ostrzegawczy należy ustawić odległości 100 m za pojazdem. Inaczej jest na drodze poza obszarem zabudowanym, gdzie trójkąt stawiamy w odległości 30-50 m. Przy słabej widoczności oraz w porze nocnej dla bezpieczeństwa najlepiej jest ustawić trójkąt o kilkadziesiąt metrów dalej. W obszarze zabudowanym trójkąt należy postawić kilka metrów za samochodem. W niektórych przypadkach można postawić trójkąt na samochodzie, jednak nie wyżej niż na wysokości 1 metra. Jeśli miejsce wypadku znajduje się za zakrętem lub wzniesieniem, trójkąt należy ustawić przed zakrętem lub wzniesieniem. Właściwie ustawiony trójkąt ostrzegawczy umożliwi innym kierowcom odpowiednio wcześniejszą bezpieczną reakcję jak hamowanie bądź zmiana pasa ruchu.

8. Upewnij się, że ani tobie, ani poszkodowanym nie zagraża niebezpieczeństwo.

9. Oceń sytuację. Sprawdź, ilu jest poszkodowanych. Oceń ich stan i w razie potrzeby jak najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe (dzwoniąc pod nr 112 lub 999). Dyspozytor pogotowia zawiadomi straż pożarną i policję.

Jak widać, czynności ratunkowe nie są trudne do wykonania. Szczególnie w zakresie zabezpieczenia miejsca wypadku będzie w stanie je wykonać nawet osoba sporadycznie korzystająca z samochodu. Nie bójmy się pomagać nawet, jeśli prowadzimy pojazd wynajęty z wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.