ipanek
The Art of sharing
parkowanie samochodem panek

Parkowanie samochodem PANEK

|

Za sprawą zaawansowanych systemów wspomagających jazdę parkowanie samochodem PANEK staje się coraz łatwiejsze. Nie oznacza to, że kierowca nie powinien skupiać się na samym manewrze, ponieważ wciąż to on jest odpowiedzialny za skutki ewentualnych błędów. Parkowanie samochodem PANEK jest jednak o wiele łatwiejsze niż pojazdami z innych wypożyczalni.

Parkowanie samochodem PANEK – to takie proste

Który z czterech wariantów parkowania samochodem PANEK jest najłatwiejszy? Wydaje się, że najlepiej jest parkować skośnie, bo ten manewr zwykle kończy się zanim jeszcze się zacznie. Znajdujemy miejsce parkingowe i wykonujemy skręt kierownicą. Jedyną trudnością może być ustawienie samochodu równolegle do sąsiednich, ale z tym kierowcy zwykle radzą sobie doskonale.

Podobnie jest z parkowaniem prostopadle przodem, które jest niejako rozwinięciem parkowania poprzecznego. Tu największą trudność stanowić może wymierzenie wystarczającej ilości miejsca na otwarcie drzwi z obu stron, ale manewr zawsze można skorygować i z tej opcji korzystają nawet najlepsi kierowcy. Dodatkowym argumentem motywującym jest presja społeczna, gdzie kierowcy parkujący w sposób niechlujny natychmiast wyłapywani są przez przechodniów i poddawani krytyce.

Z kolei parkowanie równoległe samochodem PANEK pamięta zapewne każdy, bowiem jest to jeden z najczęściej ćwiczonych manewrów podczas kursów na prawo jazdy. Dodatkowo wiele modeli samochodów wyposażonych jest w systemy automatycznego parkowania równoległego, bo właśnie ten sposób najczęściej wykorzystywany jest w miastach, gdzie miejsca parkingowe wytyczane są wzdłuż krawędzi jezdni. Tu największą trudność stanowić może wyczucie głębokości skrętu, by sprawnie i z jak najmniejszą ilością powtórek i poprawek zająć swoje miejsce.

Co innego, gdy kierowca musi wykonać manewr parkowania tyłem. Wszystkie samochody w wypożyczalni PANEK wyposażonych jest w czujniki parkowania, a większość modeli dysponuje również systemem kamer, dzięki którym kierowca dokładnie wie, co znajduje się za pojazdem. Sytuacja na parkingu bywa jednak dynamiczna, dlatego obecność kamery nie zwalnia kierowcy z korzystania z lusterek i zachowania szczególnej uwagi podczas wykonywania manewru parkowania samochodem z wypożyczalni PANEK.

Parkowanie prostopadłe tyłem – przeżyjmy to jeszcze raz

Zbliżające się wyprzedaże i przedświąteczne zakupy to czas wyjątkowo wzmożonego ruchu na przysklepowych parkingach. W tym okresie często próbować będziemy zmieścić się naszym samochodem na wąskich miejscach postojowych dostępnych na parkingach galerii handlowych. W niektórych kierowcach parkowanie prostopadłe tyłem wywołuje prawdziwą panikę, a wielu wręcz go unika, ponieważ do normalnej oceny sytuacji dochodzi jeszcze stres związany z ruchem innych pojazdów, także poszukujących swojego miejsca. A to właśnie podczas parkowania tyłem samochód potrzebuje najmniej przestrzeni, by wykonać ten manewr.

O czym trzeba pamiętać parkując tyłem? Przede wszystkim, zwłaszcza jeśli nie do końca ufamy swoim umiejętnościom, najlepiej parkować przy minimalnej prędkości. Nie należy też wykonywać żadnych gwałtownych ruchów kierownicą. Dobrym pomysłem jest, aby wcześniej minąć miejsce postojowe w celu upewnienia się, czy w parkowaniu nie przeszkodzą nam jakieś wystające elementy, np. niskie betonowe słupki czy wysoki krawężnik.

Jak parkować samochodem PANEK tyłem krok po kroku:

1. Nie zapomnij o zasygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru kierunkowskazem.

2. Mocno skręć koła w stronę miejsca, na które zamierzasz wjechać.

3. Upewnij się, że boczne lusterka są właściwie ustawione, tak aby móc kontrolować boki i rogi samochodu. Podczas cofania oszacuj odległość, spoglądając w lusterko wsteczne lub przekręcając głowę w prawo i patrząc przez tylną szybę.

4. Gdy tył auta znajdzie się w pozycji równoległej do linii miejsca parkingowego lub sąsiadujących samochodów, wyprostuj koła i zajmij miejsce postojowe. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach auta, aby można było z niego wysiąść.

5. W sytuacji, gdy twój samochód znajdzie się zbyt blisko innych aut, nie wahaj się wykonać korekty manewru albo zacznij od początku.