ipanek
The Art of sharing
samochód zachód słońca

Podróż z dzieckiem wynajętym samochodem – Jak to robić bezpiecznie?

|

Wiosna rozgościła się już na dobre i coraz częściej myślimy o wyjazdach za miasto. W przypadku wielu osób będzie to podróż z dzieckiem, a nierzadko podróż z niemowlakiem, dlatego w tym tekście chcemy przypomnieć, jak przygotować się do wyjazdu, by wszystko przebiegło bezstresowo i zgodnie z planem.

Przed podróżą zadbaj o komfort dziecka

Optymalne byłoby dostosowanie czasu wyjazdu do rytmu dnia naszego malucha. Warto zadbać o wygodne ubranie dla dziecka na wyjazd, najlepiej z naturalnych materiałów, dostosowane do pogody i temperatury panującej w klimatyzowanym aucie. Ważne też, aby dziecko nie wyruszało głodne. Pamiętajmy, aby przed podróżą przewietrzyć auto i jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, najlepiej unikać zawieszek zapachowych, mogących wzmagać mdłości i dyskomfort. Warto również pamiętać o rzeczach, które powinny znajdować się pod ręką, a nie głęboko w walizce, jak na przykład ulubione przytulanki czy dodatkowe ubranie na zmianę na wypadek zabrudzenia.

Fotelik dobieraj odpowiedzialnie

Bezpieczeństwo dziecka w podróży to rzecz priorytetowa, dlatego wybierając samochód z wypożyczalni sprawdźmy zawczasu, czy model, który mamy upatrzony jest wyposażony w mocowania fotelików IsoFix. Jego brak naturalnie nie dyskwalifikuje samochodu i w dalszym ciągu można bezpiecznie zamontować fotelik przypinając go pasami bezpieczeństwa, jednak to właśnie system IsoFix jest najpewniejszym sposobem zabezpieczenia siedziska w aucie, ponieważ specjalne zaczepy systemu pasują dokładnie w fabryczne miejsca połączone z konstrukcją auta.

Praktycznie 100 procent samochodów w wypożyczalni PANEK Rent a Car wyposażonych jest w systemy mocowania IsoFix, a w ofercie wynajmu są również atestowane foteliki dla dzieci w różnym wieku.

Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu fotelika, zabezpieczeniu przedmiotów we wnętrzu pojazdu, które w razie kolizji mogą zranić dziecko, a także o zaplanowaniu postojów i zabaw, by znudzony maluch nie utrudniał kierowcy skoncentrowania się na prowadzeniu samochodu z wypożyczalni.

Jeśli z jakiegoś powodu musimy przewozić dziecko obok kierowcy, obowiązkowo należy wyłączyć poduszkę powietrzną. Podczas jazdy najbezpieczniej jest jednak ulokować dziecko na tylnej kanapie, gdyż w razie wypadku, ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń przez dzieci w wieku do 3 lat zmniejsza się, według badań, o prawie 75 procent i prawie o połowę w przypadku dzieci w wieku od 4 do 8 lat.

Przerwa na karmienie

Przed wyruszeniem w drogę warto zaplanować postoje nie tylko na odpoczynek czy rozprostowanie nóg, ale także z myślą o tym, by dzieci mogły spędzić trochę czasu na zabawie w ruchu, np. w pobliżu placu zabaw. Przerwy w podróży to także idealny czas na spożycie przez dziecko przygotowanych wcześniej przekąsek i uzupełnienie płynów. Podawanie dziecku jedzenia czy picia na czas jazdy nie jest dobrym pomysłem, gdyż w przypadku zakrztuszenia trudno będzie udzielić mu natychmiastowej pomocy, zwłaszcza kiedy poruszamy się po autostradzie.

Zabawy podczas jazdy

Zapewnienie dziecku rozrywki w czasie jazdy samochodem może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli podróż trwa dłużej. Warto więc zawczasu przygotować się do podróżowania z maluchem i zadbać o to, aby miał jak najmniej powodów do demonstrowania swojego niezadowolenia. Dobrym pomysłem może być wspólne śpiewanie piosenek znanych dziecku z ulubionych kreskówek czy z przedszkola. Inną opcją jest wspólne słuchanie audiobooków albo zabawa w zgadywanki dostosowane do wieku dziecka. W słownych zagadkach może brać udział cała rodzina. Częstą rozrywką są także bajki i filmy odtwarzane ze smartfona lub tabletu. Koniecznie zadbajcie o to, żeby przymocowane były do przedniego fotela tak, żeby nie miały okazji przemieścić się podczas hamowania lub pokonywania ostrego zakrętu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zabawy nie powinny angażować zbytnio kierowcy, który przede wszystkim powinien być skupiony na drodze i prowadzeniu samochodu.