ipanek
The Art of sharing
powrót z urlopu w korku

Powrót z urlopu samochodem z wypożyczalni

|

Przed nami ostatnie dni wakacji, a więc okres wzmożonego ruchu na drogach. Częściej niż zazwyczaj możemy spotkać się z zatorami na drodze. Najlepiej jest planować podróż w taki sposób, aby nie jechać w największym natężeniu ruchu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, więc najbezpieczniej jest przygotować się na wystąpienie zatoru na drodze.

Najważniejsze w korku jest nasze bezpieczeństwo

O tym, gdzie możemy się go spodziewać, często informują tablice na autostradach czy drogach szybkiego ruchu. Warto także śledzić informacje w radiu. Nowoczesne modele samochodów zapewniają również dostęp do nawigacji korzystającej z danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Możemy wybrać alternatywną trasę, gdy pojawi się korek.

Zachowanie odpowiedniego bezpiecznego odstępu to podstawa, ponieważ w przypadku konieczności nagłego hamowania, gdy zaczyna się tworzyć zator, minimalizujemy ryzyko uderzenia w auto jadące przed nami. W takiej sytuacji, gdy jesteśmy zmuszeni gwałtownie hamować, możemy włączyć światła awaryjne, żeby ostrzec kierowców jadących za nami. Wiele samochodów z wypożyczalni PANEK Rent a Car ma funkcję automatycznego włączania świateł awaryjnych podczas nagłego hamowania.

Widząc tworzący się korek, zawsze pamiętajmy też o pozostawieniu wolnego miejsca na przejazd służb ratunkowych, tak aby nie utrudniać im jak najszybszego dotarcia do poszkodowanych w wypadku. Zasady tworzenia tak zwanego „Korytarza Życia” zostały zapisane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. W skrócie, należy już na początku zjechać na zewnętrzny bok swojego pasa. Gdy znajdujemy się na drodze o dwóch pasach prowadzących w tym samych kierunku, kierowcy z lewego pasa zjeżdżają w lewo, a kierowcy z prawego pasa – w prawo.

Czego nie robić, gdy widzimy korek

Niektórzy kierowcy, widząc tworzący się zator, posuwają się do bardzo niebezpiecznych zachowań, aby tylko nie utknąć w korku. Niedopuszczalna jest jazda pod prąd, zawracanie czy jazda pasem awaryjnym. Nie wjeżdżajmy na skrzyżowanie, jeśli wcześniej nie upewniliśmy się, że nie tworzy się za nim korek i będzie można kontynuować jazdę, inaczej możemy stać się twórcami jeszcze większego zatoru, jak również agresji ze strony innych, zniecierpliwionych kierowców.

Najniebezpieczniej na końcu korka

Ze statystyk wynika, iż kolizje podczas tworzących się na drodze zatorów występują głównie na samym końcu korka. W tych miejscach prędkość jazdy gwałtownie spada, kierowcy ostro hamują chcąc utrzymać dystans przed poprzedzającymi pojazdami, co zwiększa ryzyko najechania przez pojazd jadący za nami. Warto być czujnym, reagować natychmiast i w miarę możliwości, jeśli zostało nam dużo miejsca przed korkiem, zostawić (bądź stworzyć) przestrzeń dla hamujących za nami. W samym korku dzieje się już stosunkowo niewiele, ponieważ ruch jest prawie całkiem zatrzymany, a w przypadku, gdy dochodzi do zderzenia prędkość samochodów jest niewielka, zatem konsekwencje takich kolizji są także mniej poważne.