ipanek
The Art of sharing
auto w deszczu panek

Jesienią prowadź bezpiecznie auto z wypożyczalni PANEK

|

Warto pamiętać, że w deszczu należy zachować większa niż zwykle odległość od poprzedzającego samochodu, a wszystkie manewry wykonywać płynnie i z większym marginesem bezpieczeństwa. Droga hamowania podczas mokrej aury znacznie się wydłuża, a liczba policyjne statystyki mówią, że wypadków z udziałem pieszych jest największa w miesiącach od września do grudnia. Pamiętajmy o tym prowadząc auto z wypożyczalni PANEK.

Uwaga na pieszych prowadząc auto z wypożyczalni PANEK

Jesienią zawsze dochodzi do największej liczby potrąceń pieszych. Wynika to między innymi z faktu, że o tej porze roku, po zmianie czasu na zimowy, w godzinach popołudniowego szczytu jest już ciemno. Gdy zbliżamy się do miejsc uczęszczanych przez pieszych prowadząc auto z wypożyczalni PANEK, należy zachować najwyższy poziom koncentracji i najlepiej zredukować prędkość. Pamiętać należy, że w myśl nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym piesi zyskali pierwszeństwo przed samochodami już w chwili zbliżania się do przejścia dla pieszych. Dosłowne rozumienie przepisów, a także często niewiedza, powodują często wtargnięcie na jezdnię, często w słuchawkach na uszach i wzrokiem wpatrzonym w telefon, czego prawo kategorycznie zabrania. Innym razem piesi przechodzą chodnikiem tuż przy wejściu na przejście powodując zatrzymanie pojazdów i idą dalej nie przechodząc na drugą stronę. W takiej sytuacji nietrudno o najechanie na poprzedzające auto.

Zadbaj o wycieraczki

Deszcz, błoto, mgła wymagają częstego używania wycieraczek. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy, należy wcześniej sprawdzić ich stan. Jeżeli wycieraczki przedniej bądź tylnej szyby rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest zużyte i należy ją wymienić. Trzeba koniecznie dbać także o to, aby zbiornik spryskiwacza zawsze był napełniony płynem, ponieważ jeśli zabraknie płynu i wycieraczki zaczną pracować “na sucho”, szyba stanie się nieprzejrzysta, a wycieraczki mogą ulec uszkodzeniu. Nie należy również zapominać o utrzymaniu czystości wewnętrznej strony szyby, która szybko pokrywa się tłustym filmem, a to sprzyja powstawaniu refleksów świetlnych i oślepianiu kierowcy prowadzącego auto z wypożyczalni PANEK.

Zadbaj o czystość reflektorów prowadząc auto z wypożyczalni PANEK

Zgodnie z przepisami każdy kierowca ma obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami mijania przez cały rok niezależnie od pory dnia (w porze dziennej, w warunkach dobrej widoczności można używać także świateł do jazdy dziennej). Należy pamiętać, że reflektory powinny być zawsze czyste i prawidłowo wyregulowane. Aby użytkownicy aut z wypożyczalni PANEK czuli się bezpiecznie, pracownicy techniczni dbają o poprawny stan floty oraz ich czystość. W długiej trasie należy podczas przerw w podróży sprawdzić czystość reflektorów przednich i tylnych. Nie wszystkie modele dostępne w wynajmie wyposażone są w spryskiwacze lamp, a brudne światła to nie tylko gorsza widoczność, ale również możliwość oślepienia kierowców jadących z przeciwka.