ipanek
The Art of sharing
uściśnięta dłoń, kluczyki w ręku

Przygotowanie samochodu do długiej trasy

|

Tegoroczna majówka już za nami, ale to tak na prawdę dopiero początek sezonu, a dalsze podróże są jeszcze przed nami. Wiele osób wybiera się w trasę swoim samochodem, ale czasem bywa i tak, że własny samochód jest zbyt mały, by zabrać rodzinę z bagażami, albo po prostu nie posiadamy auta. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi wypożyczalnia samochodów taka jak PANEK Rent a Car, w której znajdziecie samochody przygotowane do długiej podróży.

Nie potrzebujesz swojego samochodu

Chcąc wyjechać samochodem na długi weekend często zastanawiamy się na wyborem środka transportu. Młode osoby pracujące i mieszkające w okolicy centrów miast często nie posiadają własnego samochodu i planując kilkudniowy wyjazd przeglądają oferty wypożyczalni. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy PANEK, w której znajdziecie samochody każdej klasy i każdy przygotowany jest do długiej trasy.

Pakuj się z głową

Przed wyjazdem w długą podróż warto się wcześniej przygotować. Na początek przypomnimy zasady pakowania samochodu. Ważne jest bowiem, żeby ładunek, który będziemy przewozić był w odpowiedni sposób zabezpieczony przed nagłym przesunięciem. Ogólnie należy się kierować zdrowym rozsądkiem, ale potrzebować będziemy również trochę sprytu. Warto pamiętać, żeby ciężkie walizki umiejscowić na spodzie bagażnika. To najlepsze miejsce dla nich nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i wygody. Po pierwsze ciężką walizę łatwiej jest podnieść na wysokość zderzaka niż w okolice półki, po drugie duży „klocek” leżący płasko na podłodze bagażnika niechętnie się przesuwa, co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Przygotowanie auta po stronie wypożyczalni

To co najfajniejsze w samochodach z wypożyczalni to fakt, że auta są na bieżąco serwisowane i dokładnie sprawdzane pod względem stanu technicznego przed każdym wydaniem klientowi. Pomijamy fakt, że auta są z reguły nowe lub kilkumiesięczne, a najstarsze egzemplarze nie mają większego stażu niż 2-3 lata, czyli są jeszcze objęte fabryczną gwarancją producenta. To daje pewność, że klient wybierający się w dłuższą podróż otrzyma auto w doskonałym stanie technicznym, w którym nie trzeba już sprawdzać stanu płynów eksploatacyjnych, sprawdzać poziom oleju, stanu opon i głębokości bieżnika. Klient nie musi, jak w przypadku własnego auta kontrolować płynu chłodniczego bądź płynu hamulcowego, nie trzeba odgrzybiać klimatyzacji, czy dokonywać jej serwisu. Warto jednak pamiętać o tym, że nowoczesne silniki, szczególnie podczas dynamicznej jazdy zużywają olej silnikowy i warto co 1000 kilometrów sprawdzić jego stan i w razie potrzeby uzupełnić. Warto podkreślić, że ubytek oleju nie jest wadą silnika, a zużycie wynika z jego konstrukcji.

Przed odbiorem samochodu w wypożyczalni PANEK Rent a Car warto również dopytać, czy auto jest wyposażone w koło zapasowe, ewentualnie koło dojazdowe i czy znajdują się w nim niezbędne narzędzia do jego wymiany. To bardzo ważna sugestia, ponieważ większość aut wyposażona jest dziś jedynie w zestaw naprawczy zawierający kompresor i specjalną piankę uszczelniającą koło, ale ten zestaw pomoże nam jedynie w przypadku przebicia opony gwoździem.

Podczas wyjazdu poza granice Polski trzeba też pamiętać o obowiązku posiadania apteczki samochodowej, do tego odpowiednio wyposażonej. W Polsce, z jakiś przyczyn nie jest ona obowiązkowa, a to element, którego zawartość może nam uratować życie. Warto też sprawdzić, jakie wyposażenie powinna zawierać apteczka w krajach, przez które będziemy podróżować, ponieważ może się ono różnić. Obowiązkowo trzeba też zapewnić kamizelkę odblaskową dla kierowcy i każdego pasażera.

Wyjedź wcześniej

Dobrym zwyczajem podczas długich podróży za miasto jest zaplanowanie drogi. Warto spojrzeć na mapę, może być ta, którą macie w swoim smartfonie i sprawdzić, czy na trasie nie są prowadzone jakieś roboty drogowe, gdzie są stacje benzynowe, na których będziecie tankować, czy knajpka, w której będziecie mogli coś zjeść i chwilę odpocząć. Warto też ruszyć w drogę najwcześniej, jak tylko się da, by ewentualne spowolnienia nie powodowały sytuacji stresowych.

Weź pod uwagę warunki na drodze

Wyjazd na urlop ma być przede wszystkim czasem odpoczynku i relaksu. Każdy chce choć trochę podładować swoje akumulatory i liczy na to, że nie tylko pobyt, ale i sama droga będzie łatwa i przyjemna. Aby tak się stało, pamiętajcie, że nie wszystkie dziury zostały już połatane po zimie i w pozornie niegroźnej kałuży może czaić się dziura, która czeka na to, by wykluczyć Was z ruchu.

Nieprzewidziane wypadki, jak wskazuje ich nazwa zdarzają się zawsze wtedy, gdy najmniej się ich spodziewacie, dlatego przed wyjazdem sprawdźcie, gdzie w Waszym samochodzie znajduje się lewarek i klucz do kół. Jak wyjąć koło zapasowe, zanim jeszcze przygnieciecie je bagażami, gdzie schowany jest trójkąt ostrzegawczy i czy macie kamizelki odblaskowe dla siebie i wszystkich pasażerów. Pozornie błahe rzeczy, w sytuacji „podbramkowej” potrafią urosnąć do całkiem sporego problemu, a może się okazać, że assistance będzie w stanie przysłać Wam pomoc lub podstawić auto zastępcze dopiero za kilka godzin. Zawsze też w miarę możliwości wybierajcie bezpieczne miejsce postoju. Jeśli opona jest zniszczona, to nic się nie stanie, jeśli dotelepiecie się jeszcze 300 metrów do zatoczki, czy innego bezpiecznego miejsca.

Życzymy Wam samych wspaniałych chwil za kierownicami samochodów z wypożyczalni PANEK Rent a Car.