ipanek
The Art of sharing

Przygotuj się do wyjazdu na urlop

|

Rozpoczął się czas wiosenno-letnich wyjazdów, a więc i zwiększonego natężenia ruchu. Wybierając się w dłuższą podróż samochodem, należy się do niej odpowiednio przygotować i przede wszystkim zachować bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy co zrobić, by podróż minęła spokojnie i bezstresowo.

Planowanie – klucz do bezpiecznej jazdy

Aby zminimalizować stres i pośpiech związany z wyjazdem, warto wcześniej dokładnie zaplanować trasę i czas przejazdu, uwzględniając miejsca postoju na odpoczynek. Najlepiej założyć 20-procentową rezerwę czasową, gdyż pośpiech sprzyja podejmowaniu większego ryzyka na drodze.

Nie zarywaj nocy przed podróżą

Przed wyjazdem warto się wyspać i być wypoczętym, w przeciwnym razie grozi nam zmniejszenie czujności i wydłużenie czasu reakcji, co u kierowcy jest szczególnie niebezpieczne. Zmęczenie może także prowadzić do błędnego odczytywania sygnałów dawanych przez innych kierowców i w konsekwencji do nieprawidłowych reakcji.

Sprawdź wyposażenie i stan techniczny auta

Aby podróż na długo oczekiwany urlop przebiegła komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie, należy zacząć od skontrolowania stanu technicznego auta. Trzeba sprawdzić, czy światła działają prawidłowo i są odpowiednio wyregulowane, a także w jakim stanie znajduje się ogumienie. Kontrolując poziom ciśnienia w oponach, należy wziąć pod uwagę obciążenie auta podczas podróży. Samochód musi być wyposażony w sprawną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, zdecydowanie powinniśmy również zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy. W tym miejscu warto wspomnieć o wypożyczalni PANEK Rent a Car, w ofercie której znajdziecie świetnie wyposażone, komfortowe samochody, których stan techniczny nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Uwaga na burze

Wiosną warunki atmosferyczne potrafią się zmieniać niezwykle szybko. W jednej chwili może świecić słońce, by za parę minut padał deszcz. Szczególnie niebezpieczne dla kierowców mogą być burze oraz silny wiatr. W miarę możliwości, szczególnie podczas obfitych opadów deszczu i gradu warto zatrzymać się na przykład na stacji benzynowej lub innym bezpiecznym miejscu i przeczekać największą nawałnicę.

Gdy musisz prowadzić w słońcu

Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, które mogą się szczególnie przydać podczas jazdy w słońcu. Zimą słońce pojawia się na horyzoncie niżej niż latem i może świecić kierowcy prosto w oczy, a dodatkowo odbijać się w jezdni. Najlepsze do jazdy samochodem są okulary ze szkłami polaryzacyjnymi, ponieważ likwidują większość odblasków, które mogą pojawić się przed oczami kierowcy.