ipanek
The Art of sharing

Samochód zastępczy z OC sprawcy

|

Uszkodzenie samochodu może przydarzyć się każdemu, a do zdarzenia na drodze może dojść nawet jeśli będziemy bardzo uważać. Czy w wyniku szkody powstałej na skutek nieuwagi innego kierowcy przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy?

Polica OC

Oczywiście, że tak! Jeśli nasz samochód został uszkodzony przez inny pojazd, to przysługuje nam bezpłatny samochód zastępczy, którego koszt wynajmu pokrywa w całości ubezpieczyciel sprawcy. Właśnie tak działa polisa OC (Odpowiedzialności Cywilnej), a my mamy prawo z niej skorzystać.

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?

Istnieją dwa sposoby na pozyskanie samochodu zastępczego z OC sprawcy. Pierwszym jest wykonanie telefonu do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca wykupił OC. Ubezpieczyciel korzystając z własnej floty pojazdów lub wypożyczalni z nim współpracujących podstawia samochód zastępczy w wyznaczone miejsce. Drugi sposób to kontakt z wypożyczalnią samochodów PANEK Rent a Car. Pracownik Działu Obsługi Klienta zajmie się całą procedurą wynajmu samochodu. Zorganizuje jego transport do poszkodowanego oraz rozliczy wynajem z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Co więcej, nie musimy pytać o zgodę ubezpieczyciela OC. Czynność tę regulują przepisy i możemy sami wybrać dostawcę samochodu zastępczego.

Komu i na jak długo przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się nam niezależnie od tego, do jakich celów wykorzystujemy uszkodzone auto. Nie ważne więc, czy wozimy nim dzieci do szkoły, jeździmy na ryby, czy służy nam jako auto służbowe w wykonywaniu działalności gospodarczej. Samochód przysługuje nam nie tylko na czas samej naprawy, ale na cały okres unieruchomienia naszego pojazdu, a więc od wystąpienia szkody, w wyniku której stał się on niezdatny do jazdy, przez oględziny, wycenę , naprawę, aż do wydania naprawionego samochodu.

Istnieje też szczególny przypadek, w którym w wyniku zdarzenia drogowego nasz samochód uległ szkodzie całkowitej. W tej sytuacji poszkodowanemu należy się samochód zastępczy nie tylko do czasu wydania orzeczenia o szkodzie całkowitej i wypłaty odszkodowania. Taki samochód przysługuje do czasu zakupu nowego samochodu, przy czym ten czas ustawodawca określił na 7 dni. W szczególnych przypadkach ten czas może zostać wydłużony o kolejny okres.

Wybierając samochód zastępczy w wypożyczalni miejmy na uwadze fakt, że ubezpieczyciel sprawcy pokrywa koszty wynajmu samochodu tej samej klasy co nasz lub mniejszy, aktualnie dostępny. Jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu większego, innej klasy, będziemy zmuszeni do pokrycia części kosztów z własnej kieszeni.