ipanek
The Art of sharing
skrzyżowanie warszawa panek

Skrzyżowania w Warszawie w samochodzie PANEK

|

Wjazd na skrzyżowania w Warszawie na czerwonym świetle lub na tak zwanym „późnym pomarańczowym” jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów, jakie może wykonać kierowca. Po pierwsze, może dojść do potrącenia. Piesi mogą być nieświadomi nadjeżdżającego auta i już wchodzą na jezdnię. Po drugie może dojść do zderzenia pojazdów, gdzie jeden z nich zostanie uderzony w bok. To rodzaj uderzenia, które powoduje najwięcej ofiar.

Policja alarmuje

Według policyjnych statystyk zderzenie się pojazdów w ruchu stanowiło ponad 55% wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2021 roku. Najwięcej z nich dotyczyło zderzeń bocznych (7371), w których zginęły aż 443 osoby, a 8771 uczestników zostało rannych.

Nie spiesz się za kierownicą

Uderzeniu w bok pojazdu towarzyszy wyzwolenie ogromnej energii zagrażającej życiu uczestników zdarzenia. Kierowca i pasażer narażeni są na obrażenia spowodowane przez odkształcenie i zdeformowanie konstrukcji bocznej oraz drzwi samochodu. Częstym powodem przejazdu przez skrzyżowanie na czerwonym świetle jest pośpiech. Kierowcy samochodów PANEK w Warszawie, zdenerwowani staniem w korku ignorują wskazania sygnalizatora i za wszelką cenę chcą znaleźć się już za skrzyżowaniem. Jednak przepisy mówią, że żółte światło oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator, a im większe skrzyżowanie, tym więcej czasu potrzeba na jego opuszczenie. Prowadzący pojazd musi zatem zawsze obserwować i przewidywać. Jeśli zielone światło dla pieszych zaczyna mrugać, oznacza to, że również dla samochodów światło zmieni się na czerwone.

Skrzyżowania bez sygnalizacji w Warszawie

Jeszcze większą ostrożność należy wykazać przejeżdżając samochodem PANEK w Warszawie przez skrzyżowanie równorzędne oraz z drogą podporządkowaną bez sygnalizacji świetlnej. Nawet gdy prowadzący pojazd ma pierwszeństwo, powinien bezwzględnie uważnie obserwować zachowanie innych uczestników, aby się upewnić, że pozostali na drodze również o tym wiedzą.

Kolejna niebezpieczna sytuacja to włączanie się do ruchu z drogi podporządkowanej samochodem PANEK w Warszawie. Wymuszenie pierwszeństwa jest tu szczególnie niebezpieczne, bowiem ruszając np. z posesji lub z drogi gruntowej często dołączamy do ruchu o dużym natężeniu, gdzie inne pojazdy poruszają się ze sporą prędkością.