ipanek
The Art of sharing
zapisanie pasów w aucie panek rent a car

Ustawianie fotela w aucie z wypożyczalni PANEK

|

Wsiadając do samochodu lusterka i wyregulować pas bezpieczeństwa. To czynności, które nie pozornie proste, mogą przysporzyć nieco problemów mniej doświadczonym kierowcom. Dziś przypominamy jak poprawnie ustawić fotel w samochodzie z wypożyczalni niemal pewnym jest, że trzeba będzie na nowo ustawić fotel.

 

Ustaw wysokość siedziska

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, przygotowując się do jazdy samochodem z wypożyczalni jest ustawienie wysokości siedziska fotela. Regulujemy je w taki sposób, aby zapewnić sobie dobrą widoczność otoczenia samochodu oraz deski rozdzielczej. Jeśli to możliwe, wybierajmy jak najniższe położenie, dzięki czemu pomiędzy głową a dachem zostanie wolna przestrzeń, która w razie wypadku z dachowaniem zmniejszy ryzyko obrażeń głowy i kręgosłupa szyjnego.

 

Ustaw odległość fotela od pedałów

Fotel względem pedałów ustawiamy w taki sposób, żeby po całkowitym wciśnięciu sprzęgła lewa noga pozostała lekko zgięta w kolanie. W pojeździe z automatyczną skrzynią biegów zamiast sprzęgła wciskamy pedał hamulca i używamy do tego prawej nogi, przy czym w tym przypadku należy wcześniej uruchomić silnik, żeby pedał hamulca działał poprawnie.

 

Wyreguluj oparcie i zagłówek

Oparcie fotela powinno być ustawione możliwie jak najbardziej pionowo. Zapewnia to optymalne działanie pasów bezpieczeństwa. Jest również najbardziej ergonomiczna pozycja dla ludzkiego ciała. Z kolei zadaniem zagłówka jest ochrona kręgów szyjnych w czasie kolizji. Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien znajdować się kilka centymetrów od potylicy, a jego szczyt powinien być ustawiony na równi ze szczytem naszej głowy. Należy też pamiętać, że zimą może być potrzebna korekta ustawień w zależności, czy prowadzimy auto w kurtce, czy bez.

 

Ustaw kierownicę

Poprawne ustawienie kierownicy powinno umożliwiać wygodną obserwację zegarów i wskaźników znajdujących się na desce rozdzielczej. Ponadto kierownicę powinniśmy trzymać rękoma ugiętymi w łokciach, ale na tyle swobodnie, by móc przełożyć nadgarstek każdej z rąk przez szczyt koła kierownicy bez wychylania się z fotela. Należy też pamiętać, że w razie wypadku w przestrzeni pomiędzy kierownicą i klatką piersiową kierowcy musi się zmieścić poduszka powietrzna.

 

Ustaw lusterka i zapnij pas bezpieczeństwa

Pas bezpieczeństwa powinien jak najściślej przylegać do ciała, nie powinien jednak nigdzie uciskać. Dolna taśma pasa powinna płasko spoczywać na kościach miednicy, ale nie na brzuchu. Z kolei górne mocowanie należy tak wyregulować. Ponieważ nie we wszystkich modelach istnieje możliwość regulacji górnego mocowania, należy pamiętać, by pas przebiegał przez mostek oraz środek kości obojczykowej, nie dotykając szyi i nie zsuwając się z ramienia. Kluczowym dla bezpieczeństwa jazdy jest poprawne ustawienie lusterek. Zewnętrzne boczne, powinno się wyregulować tak, żeby widać w nich było krawędź boczną auta, z kolei w lusterku wewnętrznym powinniśmy wiedzieć możliwie największy obszar za samochodem.