ipanek
The Art of sharing
silny wiatr

Uważaj na silny wiatr, w samochodzie z wypożyczalni PANEK

|

Początek marca i przedwiośnie to pora roku, podczas której zima zaciekle walczy z wiosną, dlatego w tym czasie często występują załamania pogody. Jednym z najczęstszych zjawisk są opady deszczu, którym towarzyszą silne porywy wiatru. To niebezpieczna aura, która może zagrozić kierowcy i pasażerom poruszającym się samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Pojawiające się wczesną wiosną silne wiatry skutecznie utrudniają podróżowanie. Nagła zmiana pogody może zaskoczyć niejednego doświadczonego kierowcę, szczególnie, gdy podróżuje z wysoką prędkością autostradą lub drogą ekspresową. Wiatr wiejący na otwartych przestrzeniach potrafi dodatkowo rozpędzić się w okolicach ekranów dźwiękochłonnych i nierzadko jest w stanie przestawić samochód z wypożyczalni PANEK na inny pas ruchu. Pół biedy, jeśli w pobliżu nie będzie innego auta i będziemy mieć miejsce na wykonanie manewru. W takiej sytuacji warto mieć uruchomiony Lane Assist, czyli system utrzymania pasa ruchu, który zapobiegnie wyjechaniu pojazdu na drugi pas. Dodatkowo pomóc może pewny chwyt kierownicy oraz zmniejszenie prędkości.

Wykonuj delikatne korekty w samochodzie z wypożyczalni

Paradoksalnie, z bocznymi podmuchami wiatru nie powinno się walczyć. To kwestia czucia samochodu i jego reakcji na uderzenia wiatru. Jadąc jednostajnie autostradą można łatwo wyczuć moment, w którym zmienia się siła i kierunek pędzącego powietrza, ponieważ dzieje się to głównie przy wjeździe pomiędzy ekrany i wyjeździe z nich. Kontry kierownicą powinny być delikatne, podobne do normalnej korekty, jaką co chwilę wykonujemy prowadząc auto.

Najgorsze, co może zrobić kierowca, to gwałtowne odbicie na swój pas. Samochód z wypożyczalni PANEK może stracić stabilność, a przy zbyt głęboko wykonanej kontrze nie pomogą nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ komputer odbierający sygnały z czujników tak zarządza systemami stabilizującymi, by auto jechało w kierunku, w którym ustawione są przednie koła. Jeśli ustawimy je choćby na ułamek sekundy w kierunku pobocza, to właśnie tam pojedzie samochód, a kolejna kontra w druga stronę tylko pogorszy sprawę.

Zachowaj spokój i odstęp

Będąc narażonym na silne podmuch wiatru, należy bezwzględnie zredukować prędkość oraz zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Odległość powinna być na tyle duża, żeby móc zareagować w sytuacji zagrożenia, ale również po to, by obserwować to, co dzieje się z pojazdem jadącym przed nami. Jeżeli poprzedzające nas auto zostanie wytrącone z równowagi, będziemy mieć pewność, że dokładnie to samo stanie się z nami. Zyskamy też kilka sekund więcej, by się na to przygotować.

Prostym do zastosowania trikiem jest chwilowe odpuszczenie gazu w miejscu, gdzie występuje zmiana kierunku wiatru. Przednia oś samochodu z wypożyczalni PANEK zostanie wtedy dociążona i reakcja samochodu na porywy nie będzie tak odczuwalna. Lepiej jednak unikać wciskania hamulca, choćby ze względu na to, iż włączą się wtedy światła stopu, co może dezorientować kierowców jadących za nami.

Uważaj na pieszych i rowerzystów w samochodzie z wypożyczalni

Należy również zachować większą czujność mijając pieszych i rowerzystów poruszających się drogami lokalnymi. Oni także narażeni są na silne podmuchy wiatru i mogą niechcący zmienić tor jazdy i wyjechać lub wyjść prosto pod koła naszego auta. W takich przypadkach zaleca się zachowanie przesadnie dużego dystansu i w miarę możliwości zredukowanie prędkości tak, aby zostawić bezpieczny bufor.