ipanek
The Art of sharing
autem w góry na urlop z panek

Wyjazd w góry samochodem z wypożyczalni

|

Zima i początek roku to klasyczny termin wyjazdów w góry. Większość z nas dotrze w ulubione miejsce samochodem, niektórzy autem z wypożyczalni. Dziś podpowiadamy w jakie elementy warto się zaopatrzyć, by urlop w górach nie skończył się porażką.

 

Jeżeli wybieramy się w podróż, podczas której możemy napotkać nieprzejezdne i zasypane śniegiem drogi, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe, które ułatwią nam pokonanie takich tras. Dodatkowo jeśli przy pokrytej śniegiem drodze znajduje się znak C-18, czyli nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych, to bez nich nie można kontynuować jazdy nawet, jeśli mamy założone najlepsze na świecie opony zimowe. Tu ważna informacja. Wypożyczalnia samochodów nie ma obowiązku wyposażania swoich samochodów w łańcuchy śniegowe, dlatego też warto sprawdzić jaki jest rozmiar opon, by dobrać dla siebie odpowiedni model.

 

Zasady montażu łańcuchów

Łańcuchy śniegowe należy zakładać przynajmniej na dwa koła napędowe. Modeli dostępnych na rynku jest wiele i każdy spełni swoją rolę. Warto jednak przećwiczyć zakładanie ich na koła przed wyjazdem i najlepiej zrobić to w miejscu suchym i ciepłym. Tylko w ten sposób poznamy wszystkie niespodzianki, na które możemy napotkać na drodze i będziemy w stanie poradzić sobie w warunkach zimowych.

Jadąc w łańcuchach przeciwpoślizgowych, nie należy przekraczać zalecanej przez producenta maksymalnej prędkości (zazwyczaj ok. 40 km/h), a przede wszystkim jechać tak, aby panować nad pojazdem. Trzeba też unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Łańcuchy należy zdjąć, kiedy zjedziemy z powrotem na asfaltową nawierzchnię.

 

Inne gadżety przydatne zimą w górach

Przed wyjazdem w góry samochodem z wypożyczalni PANEK warto zaopatrzyć się także w inne elementy mogące pomóc w trudnej sytuacji. Podstawowym gadżetem powinna być linka holownicza, dzięki której będziemy mogli skorzystać z pomocy na drodze lub wyjechać z zaspy. W górach nawet z pozoru małe wzniesienie może okazać się zbyt trudne dla większości samochodów z napędem na jedną oś. Z pewnością przyda się też dobra szczotka i skrobaczka do odśnieżania, a nawet saperka, dzięki której będzie się można rano wykopać z miejsca postojowego, po nocnych opadach śniegu. Bezwarunkowo należy także mieć w aucie kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera. Jeśli natrafimy na korek, co jest częste na drogach dojazdowych do kurortów i trzeba będzie opuścić pojazd, należy zadbać o własne bezpieczeństwo i założyć odblaski.