ipanek
The Art of sharing
jazda rozpraszanie auto pasażerowie

Wypadek auta z wypożyczalni z winy pasażera

|

W 2021 roku odnotowano w Polsce 125 wypadków, które wydarzyły się z winy pasażera. Zginęło w nich 5 osób, a 121 zostało rannych. Okazuje się zatem, że pasażer auta z wypożyczalni może w równym stopniu stwarzać zagrożenie dla kierującego jak inni uczestnicy ruchu.

Pasażer zagrożeniem dla ruchu?

Powodów, dla których można by orzec winę pasażera da się wymienić przynajmniej kilka. Pierwszym i najłatwiejszym do wyobrażenia jest rozproszenie uwagi kierowcy. Pasażerowie swoim zachowaniem są w stanie odwracać uwagę kierującego na wiele sposobów, na przykład pokazując mu coś w telefonie lub zwracając uwagę na obiekt znajdujący się poza obszarem drogi. Pasażerowie, często nieświadomi zagrożenia zachęcają kierowcę, aby oderwał wzrok od drogi, a to, z kolei może prowadzić do bardzo przykrych następstw. Kierowca, który nie zauważy w porę hamującego przed nim pojazdu lub osób zbliżających się do przejścia dla pieszych stanowi poważne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Innym powodem rozproszenia kierowcy może być ożywiona dyskusja lub kłótnia, dlatego trudne tematy należy poruszać z kierowcą już po zakończeniu jazdy. Warto też zadbać, by nie wprowadzać kierowcy w stan podenerwowania tuż przed jazdą autem z wypożyczalni. Gwałtowne wzburzenie może doprowadzić do zaburzeń psychoruchowych, w tym widzenia tunelowego ograniczającego zdolność prowadzenia pojazdu.

Młodość musi się wyszumieć?

W przypadku młodych osób pasażer lub pasażerowie mogą mieć jeszcze większy wpływ na styl jazdy kierowcy. Głośne rozmowy, śmiech i muzyka mogą skutecznie rozproszyć nawet najbardziej opanowanych kierowców. Koledzy mogą także zachęcać do bardziej agresywnego i niebezpiecznego sposobu jazdy autem z wypożyczalni, rozwijania nadmiernej prędkości, wymuszania pierwszeństwa i nieprawidłowego wyprzedzania. Zagrożeniem może być chęć zaimponowania rówieśnikom, przy jednoczesnym braku doświadczenia i przecenianiu własnych umiejętności.

Pasażer jako system bezpieczeństwa kierowcy

Niezależnie od tego, co dzieje się w aucie, nie powinno to zdekoncentrować kierowcy. Pasażerowie nie powinni w żaden sposób odwracać uwagi kierowcy od obserwacji drogi, pamiętając także, żeby swym zachowaniem nie przesłaniać lusterek i nie oślepić kierowcy jasnym ekranem smartfona. Pasażer powinien zadbać o to, aby jazda autem z wypożyczalni przebiegała bezpiecznie, a atmosfera sprzyjała skupieniu uwagi kierującego na czynnościach bezpośrednio związanych z prowadzeniem. Pasażer powinien być pomocą i dodatkowymi oczami kierowcy, które są w stanie zauważyć na przykład pojazd jadący z boku, chcący wymusić pierwszeństwo. Osoba nie skupiająca wzroku na jednym punkcie będzie w stanie w porę dostrzec pieszego idącego poboczem lub inne zagrożenie znajdujące się poza drogą. Pasażer powinien być także systemem bezpieczeństwa sprawdzającym, czy kierowca na przykład nie zasypia podczas długiej monotonnej jazdy autostradą.