ipanek
The Art of sharing
zapnij pasy bezpieczeństwa

Zapinaj pasy bezpieczeństwa w samochodzie z wypożyczalni

|

Policyjne statystyki mówią, że w zeszłym roku 8% wszystkich wypadków drogowych zakończyło się dachowaniem pojazdu lub zatrzymaniem na boku. W tych wypadkach zostało rannych aż 2037 osób, a 146 poniosło śmierć. Liczby te obejmują również samochody z wypożyczalni.

Oczekuj nieoczekiwanego w samochodzie z wypożyczalni

Co może być przyczyną wywrócenia się pojazdu? Auto osobowe może się wywrócić w wyniku poślizgu i bezwładnego uderzenia w przeszkodę, na przykład w krawężnik. Dużą szansę na wywrotkę będzie miało auto po wpadnięciu do rowu. W ekstremalnej sytuacji do wywrócenia się na pasach może dojść także po wybuchu opony przy dużej prędkości, a najczęściej w wyniku silnego uderzenia na skrzyżowaniu przez inny pojazd. Bez względu na przyczynę, szansę na przeżycie takiego zdarzenia dają nam prawidłowo zapięte pasy. To podstawa przy każdej, nawet najkrótszej podróży samochodem z wypożyczalni, ale w przypadku zderzenia z innym pojazdem czy dachowania to element kluczowy.

Przede wszystkim zachowaj spokój w samochodzie z wypożyczalni

Co zrobić po wywróceniu się auta? Jeśli jesteśmy przytomni, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności należy ocenić sytuację. W szczególności nie wolno w panice odpinać pasa bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku dachowania grozi to upadkiem na głowę i dodatkowymi niebezpiecznymi urazami. Warto przypomnieć ten prosty plan działania:

· ochłoń, weź kilka głębokich oddechów i oceń sytuację

· jeśli jest szansa, że ktoś może nam pomóc (np. zdarzenie na autostradzie), poczekaj na nią

· jeżeli musisz wydostać się z auta sam, przed odpięciem pasa bezpieczeństwa spróbuj stanąć lub oprzeć się na dachu albo desce rozdzielczej. Postaraj się oprzeć na łokciach, by utrzymać ciężar swojego ciała po odpięciu pasa bezpieczeństwa

· bezwzględnie chroń głowę

Nie odpinaj pasów dopóki nie zatrzymasz auta

Niezwykle często się zdarza, że na kilkaset metrów przed dotarciem do celu kierowca lub pasażerowie już odpinają pasy bezpieczeństwa, jakby przygotowywali się do szybkiego opuszczenia auta. Takie zachowanie może się jednak okazać niezwykle niebezpieczne. Policjanci informują, że wiele zdarzeń drogowych ma miejsce właśnie na odcinku ostatniego kilometra, już na dojeździe do domu. Kierowca nadmiernie się rozluźnia i przestaje obserwować drogę. Z drugiej strony, kierowcy dopiero rozpoczynający jazdę, są niedostatecznie skupieni, wpisują adres do nawigacji, poprawiają dzieci, zdejmują kurtki.

O wypadek nietrudno, a jeśli nie mamy zapiętych pasów w samochodzie z wypożyczalni, to jego skutki, nawet przy niewielkiej prędkości, mogą być bardzo poważne. Systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach są bowiem tak skonstruowane, że działają poprawnie tylko jeśli mamy zapięte pasy. Wyobraźmy sobie, co może się stać, jeśli gwałtownie uderzymy w przeszkodę. Odpalają się poduszki, a człowiek uderza w nie z ogromną siłą. Jeśli nie mamy zapiętych pasów z pewnością dojdzie do uszkodzenia kręgosłupa. Możemy także zostać wciśnięci pod fotel, co spowoduje kolejne obrażenia.