ipanek
The Art of sharing
kobieta wysiada z auta

Kobieta za kierownicą, czyli jak prowadzą Polki?

|

Już blisko 9 mln kobiet w Polsce ma prawo jazdy. To około 40 proc. wszystkich kierowców w naszym kraju, a ich udział rośnie z roku na rok. Równocześnie kobiety odpowiadają za nieco ponad 21 proc. zdarzeń drogowych. Według statystyk jeżdżą ostrożniej i rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość. Kobieta za kierownicą.

Najnowsze dane informują, że już ponad 22 mln Polaków ma prawo jazdy, a ośrodki szkolenia kierowców i punkty egzaminacyjne są oblegane niezmiennie od kilku lat. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że kobiety stanowią około 40 proc. polskich kierowców, a według przewidywań tendencja jest nadal wzrostowa. Tylko w lipcu ubiegłego roku do grona kierowców dołączyło prawie 15 tys. Pań.

40% kierowców i 20% wypadków

Wraz ze wzrostem ilości kobiet za kierownicą coraz częściej obalany jest mit o kobietach nie radzących sobie za kierownicą. Według statystyk opublikowanych przez Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2020 r. za aż 74,6 proc. wypadków drogowych odpowiadali mężczyźni, z kolei kierowcy-kobiety przyczyniły się do 21,4 proc. tych zdarzeń. Wśród najczęściej występujących błędów popełnianych prze panie Policja wymieniła:

  1. nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,
  2. przekroczenie dozwolonej prędkości,
  3. nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu
  4. niezachowanie bezpiecznej odległości między autami.

Często powtarzanym mitem jest też stwierdzenie, że kobiety powodują mniej wypadków, bo nie są tak liczną grupą kierowców jak mężczyźni. Twarde dane pokazują zgoła odmienny obraz. W 2001 roku, prawo jazdy posiadało około 900 tys. kobiet i powodowały one 15 proc. wszystkich wypadków. 20 lat później, gdy liczba kierujących kobiet wzrosła ponad ośmiokrotnie odpowiadają one za nieco ponad 5 procent kolizji więcej niż przed laty. Dodatkowo, jedynie 4 proc. wypadków kończy się zgonem poszkodowanych. W zdarzeniach, których sprawcami byli mężczyźni zginęła prawie co dziesiąta ofiara. W konsekwencji maluje się więc obraz, że kobieta za kierownicą zachowuje się ostrożniej i bezpieczniej od mężczyzn.

kobieta za kierownicą - Mniej kilometrów = mniejsza szkodowość?

Dane Instytutu Transportu Samochodowego obalają również tę hipotezę. Według obliczeń ITS kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, podczas gdy ten współczynnik dla mężczyzn wynosi 1 na 4,7 mln kilometrów. Oznacza to, że mężczyźni doprowadzają do wypadków częściej.

Do najpopularniejszych marek samochodów wybieranych przez kobiety należą kolejno Renault, Opel i Volkswagen. Wśród ubezpieczanych przez nie aut nie brakuje jednak unikatów, które nie tak łatwo spotkać na polskich drogach, jak na przykład Wołga czy Żuk. W wypożyczalni PANEK oferowanych jest wiele modeli z grupy ulubionych. Wśród szerokiej gamy modeli znajdują się modne Volkswageny T-Roc, Tiguan i Passat, a także Ople Corsa, Astra i Renault Megane.