ipanek
The Art of sharing

FIAT Tipo – samochód tygodnia

Włoski producent od dziesiątek lat znany jest z produkcji samochodów miejskich i klasy kompaktowej. O ile maluchy, takie jak FIAT 500 i Panda są od zawsze są ulubieńcami kierowców, o tyle większe modele nie zawsze miały takie szczęście. 5 lat temu FIAT postanowił jednak wskrzesić model TIPO, a projektanci zrobili wszystko, by auto zostało dobrze przyjęte na rynku. Dobrze wyposażone egzemplarze w rodzinnych wersjach kombi dostępne są w ofercie wynajmu w wypożyczalni samochodów PANEK Rent a Car.

FIAT Tipo – włoska robota

Po całkiem udanym Bravo drugiej generacji FIAT postanowił powrócić do nazwy modelu, której używał w latach 90. ubiegłego wieku. Czy to dobre posunięcie? 5-letnia kariera modelu pokazała, ze tak, ponieważ kompakt z Turynu powrócił w naprawdę dobrym stylu. Potwierdza to także popularność FIATA Tipo Station Wagon, czyli odmiany kombi, która niezwykle chętnie wybierana jest przez klientów wypożyczalni PANEK Rent a Car. PANKOWE egzemplarze wyposażone zostały w znany silnik benzynowy 1.4 T-Jet 120 KM, z manualną, sześciobiegową skrzynią biegów.

Włoscy styliści odrobili swoją pracę niemal wzorowo. Stylistyka kombi obfitująca w miękkie linie i przetłoczenia karoserii i szczerze mówiąc, ciężko jest cokolwiek zarzucić Tipo w kwestii wyglądu. Auto jest zgrabne, zwarte i naprawdę może się podobać. Z zewnątrz stylistycznie blisko mu do konstrukcji niemieckich, ale linia nadwozia zachowała tę specyficzną lekkość, mówimy w końcu o włoskiej szkole projektowania samochodów.

FIAT Tipo – nowa jakość

Tipo to również zupełnie nowa jakość w koncernie Stellantis. Wnętrze jest również bardzo schludne, a na desce rozdzielczej króluje duży ekran systemu multimedialnego Uconnect 7” HD LIVE. Dotykowy panel wyświetlacza dobrze reaguje na polecenia i jest czytelny. Urządzenie możemy połączyć z naszym smartfonem i cieszyć się muzyką udostępnianą przez jeden z serwisów internetowych. Seryjna nawigacja TomTom to bardzo dobry wybór, a FIAT gwarantuje bezpłatne uaktualnienie map przez trzy lata od daty zakupu auta, dlatego użytkownicy wypożyczalni PANEK Rent a Car mogą być spokojni o poprawne wskazania. W komplecie jest jeszcze kamera cofania i w zasadzie mamy wszystko, czego potrzeba w nowoczesnym aucie.

Są oczywiście także udogodnienia z zakresu komfortu, takie jak wspomaganie kierownicy z funkcją City i automatyczna klimatyzacja. Mięsista, pokryta skórą kierownica wielofunkcyjna dobrze leży w dłoniach, a zegary są czytelne. Smaku dodają im metaliczne obwódki. Fotele są duże i wygodne. Ponieważ mamy do czynienia z autem typu kombi, kilka słów należy się bagażnikowi. 550 litrów liczone do rolety powinno zadowolić każdego użytkownika. Nieważne, czy będzie to ojciec rodziny, czy handlowiec. Bagażnik pomieści wszystko co trzeba. Producent zastosował podwójną podłogę, a przegrodę można łatwo zdemontować, zwiększając jednocześnie głębokość powierzchni ładunkowej.

wrażenia z jazdy

PANKOWE egzemplarze Tipo wyposażone zostały w znany i bardzo udany silnik benzynowy 1.4 T-Jet 120 KM, który połączony został z manualną, sześciobiegową skrzynią biegów. Samochód zadziwiająco dobrze się prowadzi, a w kabinie jest cicho. Nawet przy prędkościach autostradowych karoseria nie generuje szumów, a to zdecydowanie dobrze wpływa na komfort jazdy. To ważne szczególnie, jeśli do pokonania mamy kilkaset kilometrów. Silnik 1.4 T-Jet to znana i sprawdzona jednostka. Jego poprzednik pracował jeszcze w FIATACH Bravo. Motor jest bardzo udaną konstrukcją i nie sprawia użytkownikom wielu kłopotów. Dodatkowo nie jest skomplikowany konstrukcyjnie, dzięki czemu bezproblemowo uzyskuje przebiegi sięgające 300 tys. km i więcej.

Dynamika jest na przyzwoitym poziomie. Motor chętnie wkręca się na obroty, a za sprawą wysokiego, jak na tę pojemność silnika, momentu obrotowego 215 Nm, dostępnego od 2500 obr./min również przyjemnie elastyczny. Pozytywnie zaskakuje także praca skrzyni biegów. Poszczególne przełożenia wchodzą precyzyjnie, a na szóstym biegu da się już sprawnie przyspieszać od około 70 km/h. Auto potrafi być także powściągliwe, jeśli chodzi o apetyt na paliwo. Przy spokojnej jeździe drogą ekspresową, potrafi zużywać nawet 5 l/100 km, a to atut nie do przecenienia patrząc na obecną sytuację na rynku paliw.

Nowy FIAT Tipo kombi (Station Wagon) okazuje się samochodem bardzo uniwersalnym i niezwykle praktycznym, zarówno w mieście, jak i w długiej trasie. Bez problemu pomieści 4 dorosłych pasażerów oraz ich bagaże, jest przyjemnie komfortowy w trasie, a do tego dość „pancerne” zawieszenie świetnie radzi sobie na miejskim torze przeszkód.