ipanek
The Art of sharing
podróż nocą

Jazda autem nocą – Jak bezpiecznie podróżować samochodem nocą?

|

Kierowcy dzielą się na tych, którzy wolą ruszyć w trasę w ciągu dnia i na tych, którzy lubią podróżować nocą. Ci drudzy swój wybór argumentują często tym, że po zmroku ruch na drogach maleje, jest więc płynniejszy i można pokonać trasę sprawniej niż w ciągu dnia. Na co więc zwrócić uwagę, by jazda autem nocą była nie tylko szybsza, ale i bezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu?


Niebezpieczne wypadki w porze nocnej

Zanim przejdziemy do porad, musimy sobie uzmysłowić fakt, że o ile największa liczba wypadków ma miejsce w ciągu dnia z uwagi na większy ruch, ale to w porze nocnej na nieoświetlonych drogach dochodzi do największej liczby wypadków śmiertelnych. Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku prawie w co czwartym takim wypadku zginął człowiek, podczas gdy w porze dziennej – w co dwunastym. Czy jazda autem nocą jest bezpieczna?


Jazda autem nocą - Uważaj szczególnie w miejscach nieoświetlonych

Czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy jest m.in. oświetlenie. Jazda nocą w miejscach nieoświetlonych latarniami ulicznymi, przy ograniczonym zasięgu widzenia drogi, przeszkód czy innych uczestników ruchu drogowego, jest o wiele trudniejsza i bardziej niebezpieczna niż w ciągu dnia. Warto zadbać o oświetlenie zewnętrzne pojazdu, czystość reflektorów i szyb. To od tego zależy widoczność drogi. Poza obszarem zabudowanym warto korzystać ze świateł drogowych. Większość samochodów dostępnych w wypożyczalni PANEK Rent a Car wyposażonych jest w automatyczne światła drogowe, które włączają się zawsze, gdy pozwalają na to warunki na drodze.


Kiedy długie światła?

A kiedy włączać długie światła, jeśli samochód nie jest wyposażony w automatyczne przełączanie ze świateł mijania na drogowe? Pierwsza zasada mówi, że nie należy używać długich świateł w obszarze zabudowanym, ponieważ reflektory mogą oślepiać pieszych i spowodować niekontrolowane wtargnięcie na jezdnię. Światła drogowe można włączyć, jeśli nic nie nadjeżdża z przeciwka, a trzeba pamiętać, że nowoczesne reflektory LED potrafią wysłać snop światła na odległość nawet 600 metrów i więcej, ale dla kierowcy jadącego z przeciwka ostre światło widoczne może być nawet z kilku kilometrów.

Dodatkowo nieprawidłowo ustawione oświetlenie zewnętrzne auta jest przyczyną oślepienia kierowców i to nawet tych jadących przed nami w tym samym kierunku. Oślepiony kierowca może chwilowo utracić zdolność widzenia, a wtedy o wypadek niezwykle łatwo. Gdy tego doświadczymy, należy natychmiast zwolnić i szukać widoczności bliżej pobocza.


Jazda autem nocą - Uwaga na senność za kierownicą

Podczas jazdy w nocy dodatkowym niebezpiecznym zjawiskiem może być naturalna senność za kierownicą, która pojawia się wraz ze zmęczeniem kierowcy. Jeszcze trudniej zauważyć wtedy pieszego czy rowerzystę, którzy mogą nie posiadać żadnych świateł odblaskowych. Właśnie dlatego po zmroku za kierownicą musimy zachować szczególną czujność. By jazda autem nocą była bezpieczna warto też zatrzymywać się co kilkadziesiąt kilometrów, by choć przez chwilę zaczerpnąć świeżego powietrza i poruszać się, co pomoże w odzyskaniu koncentracji na kolejny odcinek.


W nocy trudniej ocenić odległość

Trafne oszacowanie odległości czy prędkości na podstawie świateł jest bardzo trudne, chociażby z powodu nietypowego usytuowania świateł w różnych samochodach. Przykładowo wąsko ustawione reflektory przeciwmgielne stwarzają złudzenie, iż samochód znajduje się dalej niż jest w rzeczywistości. Podczas jazdy nocą reflektory innych pojazdów mogą natomiast pomóc określić, czy na drodze znajdują się jakieś przeszkody. Obserwując światła pozycyjne i widoczne światła stopu samochodu jadącego kilkaset metrów z przodu, można zorientować się, czy na drodze znajdują się jakieś “niespodzianki”, na które właśnie natknął się poprzedzający samochód.


Jazda autem nocą - Wolniej w obszarze zabudowanym

Warto też pamiętać, że od 1 czerwca 2021 dozwolona prędkość w obszarze zabudowanym w godzinach 23.00-5.00 zmniejszyła się z 60 do 50 km/h. Przez całą dobę obowiązuje zatem ta sama dozwolona prędkość 50 km/h, przy czym w strefie zamieszkania dopuszczalną prędkością pozostaje 20 km/h. Jazda po zmroku wymaga od kierowcy dodatkowej ostrożności. W porze nocnej, na drogach nieoświetlonych aż w co czwartym wypadku ginie człowiek.