ipanek
The Art of sharing
robotnicy na drodze

Prowadząc samochód z wypożyczalni uważaj na roboty drogowe

|
Prace drogowe odbywają się często przy trwającym ruchu ulicznym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oznakowanie wszelkich robót drogowych – budowlanych, remontowych czy malowania pasów
Prace drogowe odbywają się często przy trwającym ruchu ulicznym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oznakowanie wszelkich robót drogowych – budowlanych, remontowych czy malowania pasów.

 

Zima i następujące po niej przedwiośnie to okres, którym bardzo często widzimy na drogach ekipy drogowców łatające doraźnie ubytki w asfalcie. Niestety zawód pracownika drogowego nie należy do najbezpieczniejszych, a media co chwilę donoszą o poważnych zdarzeniach drogowych z udziałem drogowców. Podpowiadamy jak uniknąć przykrego zdarzenia prowadząc samochód z wypożyczalni.

Przestrzeganie przez firmy prowadzące prace na drogach standardów zabezpieczenia takich miejsc to jedno. Drugie, to powszechność przekraczania dopuszczalnych prędkości wśród polskich kierowców. Ryzyko związane z prowadzeniem robót drogowych jest większe zwłaszcza na trasach szybkiego ruchu, gdzie kierowcy po prostu jadą o wiele szybciej. Na co zwrócić szczególną uwagę za kierownicą, aby nie stanowić zagrożenia dla pracowników drogowych?

Noga z gazu w samochodzie z wypożyczalni

Prace drogowe odbywają się często przy trwającym ruchu ulicznym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe oznakowanie wszelkich robót drogowych – budowlanych, remontowych czy malowania pasów. Kierowcy, zwykle informowani są o niebezpiecznym miejscu stosownymi znakami widocznymi z dużej odległości. Dzięki temu mogą zawczasu zareagować na zmieniające się warunki na drodze i ograniczyć prędkość. Ograniczenie prędkości jest szczególnie ważne poza obszarem zabudowanym, szczególnie na autostradzie i drogach ekspresowych. Samochody poruszają się tam z wysokimi prędkościami. Także każdy z samochodów z wypożyczalni PANEK Rent a Car bez problemu osiąga dozwoloną na autostradzie prędkość 140 km/h.

Prowadząc wynajęty przed chwilą samochód kierowca zdaje się przez pewien czas nie skupiać w ogóle na jeździe. Rozprasza się czynnościami niezwiązanymi z jazdą i poznawaniem nowego pojazdu. Nie zwraca wtedy uwagi ani na znaki drogowe, ani na zmianę organizacji ruchu czy stanu nawierzchni. To ogromny błąd, który może doprowadzić do wypadku. Ważne jest więc, żeby przed wyruszeniem w drogę poświęcić 10 minut na poznanie wnętrza samochodu, sprawdzenie ważnych funkcji i umiejscowienie poszczególnych przycisków. Kluczowe jest też poprawne ustawienie fotela, lusterek, ulubionej stacji radiowej i podłączenie telefonu do systemu audio w pojeździe. Każdy samochód z wypożyczalni PANEK jest wyposażony w łączność Bluetooth. Wiele z nich również w Apple CarPlay i Android Auto, z których naprawdę warto korzystać.

Prowadząc samochód z wypożyczalni zwracaj uwagę na zabezpieczenie robót

Prace przy remontach dróg należą do trudnych także ze względu na to, że często prowadzone są w uciążliwych warunkach atmosferycznych, podczas opadów, gęstej mgły czy nawet nocą. W takich okolicznościach, widoczność może być mocno osłabiona, a nawierzchnia śliska, dlatego kierowca powinien bezwzględnie dostosować styl jazdy do panujących warunków. Tym bardziej należy być wyczulonym na wszelkie oznakowanie czy zabezpieczenia miejsc, gdzie mogą odbywać się roboty drogowe. Ograniczając prędkość w takim miejscu dajemy sobie szansę na bezpieczne ominięcie robót oraz czas na reakcję. Czasem sami drogowcy popełniają błędy stawiając słupki w dziwny sposób. Niedoświadczeni kierowcy mogą gwałtownie hamować sądząc, iż mogą nie zmieścić się w pasie.

Prowadząc samochód z wypożyczalni dostosuj dystans i prędkość

Schemat organizacji ruchu przy prowadzeniu robót w pasie drogowym zwykle jest podobny w całym kraju. Często wiąże się on z wprowadzeniem ograniczeń dla kierujących, zwężeniem do jednego pasa i uspokojeniem ruchu na danym odcinku drogi i wymogiem zmniejszenia prędkości pojazdów. W takich miejscach należy uważać szczególnie na wykorzystywany przy robotach sprzęt budowlany i inne pojazdy. Na drodze może też zalegać żwir, błoto i zanieczyszczenia. Aby bezpiecznie przejechać przez strefę remontów drogowych, należy zachować właściwy dystans i bezwzględnie dostosować się do ograniczenia prędkości. Pamiętajmy, aby nie wykonywać manewrów, które mogłyby przyczynić się dodatkowo do spowolnienia ruchu czy powstania zatoru.