ipanek
The Art of sharing
traktor niebezpieczeństwo panek

Kierowco, uważaj na traktory!

|

Druga połowa lipca i sierpień, to okres, w którym rozpoczynają się wzmożone prace na polach. Rolnicy stosują ostatnie opryski, nawadniają uprawy, a część zbóż już nadaje się do ścięcia. W związku z tym na jezdniach pojawia się coraz więcej różnego rodzaju maszyn rolniczych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla „tradycyjnych” użytkowników dróg. Pamiętajcie o tym korzystając z samochodów z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Polacy na wakacjach, rolnicy na polach

Rozpoczęły się już zbiory wielu gatunków roślin, dlatego zwiększa się prawdopodobieństwo napotkania ciągnika rolniczego na drodze. W lipcu i sierpniu wiele osób wybiera się na wakacyjne wyjazdy, ale dla rolników to czas wzmożonej pracy. Pamiętajmy o tym zjeżdżając z głównej trasy, bowiem może się zdarzyć, że na drogę przed nami wyjedzie traktor, lub utkniemy za ciągnikiem na kilka ładnych minut.

Przepisy precyzują, że ciągnik rolniczy nie może poruszać się po drodze szybciej niż z prędkością 30 km/h, więc wolna jazda tego typu pojazdów niekoniecznie wynika z ograniczonych możliwości technicznych. Takiej maszyny zgodnie z prawem nie powinniśmy spotkać na drodze ekspresowej czy autostradzie, ale mają one prawo poruszać się po pozostałych typach dróg. W zeszłym roku policja odnotowała 93 ofiary wypadków drogowych z udziałem ciągników, w których 15 osób straciło życie. Jednocześnie policyjne statystyki nie precyzują, do ilu wypadków z udziałem samochodów osobowych doszło w wyniku nieprawidłowego wyprzedzania pojazdów rolniczych.

Kierowco, nie stresuj się!

Długotrwała jazda za ciągnikiem lub kombajnem bywa bardzo stresująca dla kierowców samochodów osobowych, którzy jak najszybciej chcą „uwolnić się” z korka. Nieprzemyślane manewry mogą do wielu bardzo niebezpiecznych sytuacji. Jeśli chcemy rozpocząć wyprzedzanie, musimy upewnić się, czy mamy odpowiednią widoczność i miejsce, by bezpiecznie wyjechać na sąsiedni pas ruchu. Nie wolno nam wykonać tego manewru, jeśli zabraniają tego znaki drogowe, na przykład gdyby wymagało to najechania na podwójną linię ciągłą lub jeśli nie mamy dostatecznej widoczności, na przykład przed zakrętem.

Nie można jednak zapominać o obowiązkach nakładanych na kierującego maszyną rolniczą. Operator ciągnika lub kombajnu ma obowiązek ułatwić wyprzedzanie innym pojazdom, jadąc jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Nie zawsze jednak to wystarcza, ponieważ traktory zwykle spotykamy na wąskich, lokalnych drogach. Niezależnie od okoliczności nie należy jednak podjeżdżać zbyt blisko do maszyny rolniczej w celu wywierania presji na jadącą nią osobę, by na przykład zjechała na pobocze. Pamiętajcie jednak, że już wsiadając do samochodu z wypożyczalni PANEK rozpoczynacie swoje wakacje i kompletnie nie ma znaczenia to, czy dojedziecie na miejsce 15 minut później.