ipanek
The Art of sharing
kierowca zapięte pasy

Kto może być kierowcą wynajętego samochodu i dlaczego?

|

Większość wypożyczalni samochodów reklamuje swoje usługi twierdząc, że kierowcą wynajętego samochodu może być dosłownie każdy. Po sprawdzeniu oferty często okazuje się jednak, że reklama, choć jest dźwignią handlu, nie zawsze doprecyzowuje faktyczne zasady korzystania z wypożyczanych samochodów. Dziś poznajemy zasady wynajmowania samochodu w największej polskiej wypożyczalni aut PANEK Rent a Car.

Kto może prowadzić wynajęty samochód

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna. Samochód z wypożyczalni prowadzić może każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B. Nie ma zatem znaczenia wiek kierowcy (młody kierowca musi wybrać pełną ochronę), płeć, czy narodowość. Wypożyczalnia samochodów to miejsce, w którym spotykają się turyści, którzy pragną zwiedzić okolicę, podróżni, chcący przemieścić się z jednego miasta do drugiego, a także biznesmeni, dla których wynajem samochodu z wypożyczalni jest atrakcyjną formą pozyskania auta służbowego do firmy. PANEK Rent a Car dla każdej z grup klientów przygotował ciekawe oferty wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego.

Kierowca wynajmowanego pojazdu młody, czy stary? - kto może być kierowcą wynajętego samochodu?

Regulamin usługi wynajmu samochodów PANEK Rent a Car mówi jasno, że aby wypożyczyć samochód młody kierowca musi mieć prawo jazdy od minimum 1 roku. Taki zapis związany jest ze statystykami, przytaczanymi przez policję i firmy ubezpieczeniowe. Ma to związek ze zwiększoną szkodowością oraz dość nonszalanckim traktowaniem przepisów. Nie wszyscy młodzi ludzie wykazują się jednak brawurą za kierownicą. Chcieliby skorzystać z samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem i poszanowaniem dla przepisów. PANEK pozwala na wypożyczenie auta kierowcom posiadającym prawo jazdy mniej niż rok, pod warunkiem wykupienia pakietu pełnej ochrony.

Z drugiej strony warto zadać pytanie: Czy jest coś takiego jak maksymalny wiek kierowcy wynajmującego auto? Okazuje się, że w tej sytuacji nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, no bo niby dlaczego miałyby być jakiekolwiek obostrzenia? Jeżeli starszy kierowca ma prawo jazdy i uprawnienia do prowadzenia samochodu nie zostały mu odebrane, to nie ma też powodu twierdzić, że będzie się zachowywać za kierownicą w sposób niebezpieczny. Co więcej, kierowcy z wieloletnim stażem prowadzą auto o wiele odpowiedzialniej niż niejeden młody. Do tego jeżdżą wolniej, spokojniej i zdecydowanie bardziej szanują przepisy ruchu drogowego.

Więcej niż jeden kierowca wypożyczonego samochodu

Wypożyczalnia samochodów PANEK Rent a Car oferuje możliwość prowadzenia wynajętego samochodu nie tylko jednemu kierowcy. Istnieje możliwość dopisania do umowy wynajmu samochodu jedną, a nawet dwie dodatkowe osoby, tak, by każdy z nich w razie potrzeby mógł być kierowcą wynajętego samochodu. To bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy jedziemy w dłuższą podróż. Kierowcy mogą się wtedy zmieniać, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Zmęczony kierowca może stanowić zagrożenie w ruchu drogowym, dlatego dodanie drugiej osoby do umowy jest dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedzialność za wypożyczony samochód

W ramach umowy wynajmu samochodu otrzymujecie Państwo możliwość wybrania kilku pakietów ochrony od podstawowego, po pełny. Warto wiedzieć, że w momencie dodania dodatkowego kierowcy do umowy wynajmu wybrany pakiet ochrony działa jednakowo na wszystkich kierowców. Należy podkreślić, że wypożyczalnia PANEK Rent a Car niemal zawsze ma dla swoich klientów oferty specjalne. Warto więc dopytać, czy przypadkiem właśnie nie trafiliście Państwo na opcję dodania kolejnego kierowcy do umowy zupełnie bezpłatnie. Sugerujemy zawsze wybór pełnej ochrony, dzięki której w przypadku zdarzenia drogowego zyskacie Państwo spokój i bezpieczeństwo własne oraz środków finansowych. To szczególnie dobra opcja, gdy jeden z kierowców wykazuje mniejsze doświadczenie za kierownicą.