ipanek
The Art of sharing
autostrada droga lokalna wakacje panek

Na wakacje autostradą czy drogą lokalną?

|

Każdy z nas rozpoczynając urlop marzy o tym, by jak najszybciej znaleźć się w miejscu swojego wypoczynku. Niestety zanim rozpoczniemy swój urlop często musimy pokonać jeszcze kilkaset kilometrów samochodem z domu do hotelu w górach lub nad morzem. Ta podróż bywa bardzo stresująca, bo na drodze może dojść do wielu sytuacji, które mogą spowodować jeśli nie wielogodzinny postój, to wielominutowe oczekiwanie na przejazd. Dziś podpowiadamy, którą drogę wybrać i jak uniknąć stresu podczas podróży samochodem z wypożyczalni PANEK Rent a Car.

Najszybciej autostradą?

Doczekaliśmy w Polsce czasów, że do każdego większego miasta można dojechać autostradą lub droga ekspresową. To ogromne ułatwienie dla setek tysięcy kierowców szczególnie latem, gdy wszyscy jadą w tę samą stronę. Wysoka prędkość i dwa lub 3 pasy w jednym kierunku okazują się czasem trudnym przeciwnikiem, a w wyniku jednostajnej jazdy dochodzi do błędów kierujących autami i łatwo o wypadek. Wtedy autostrada, która miała być zbawianiem staje się niebezpieczną pułapką, w której utkniecie nawet na kilka godzin. Wtedy nici z oszczędności czasu, bowiem nie ma możliwości „ucieczki” z kilometrowego korka.

Korytarz życia i jazda na suwak

Przepisy mówią jasno, że w sytuacji, gdy na autostradzie tworzy się korek, kierowcy maja bezwzględny obowiązek utworzenia KORYTARZA ŻYCIA. Zasada jest prosta: kierowcy z prawego pasa zajmują prawą cześć autostrady, a ci z lewego przytulają się do lewej krawędzi jezdni. W ten sposób powstaje szeroka, wolna przestrzeń, którymi służby ratownicze będą w stanie dotrzeć do poszkodowanych. Pod żadnym pozorem nie wolno korytarzem życia zawracać i szukać zjazdu z autostrady! Niestety wciąż media informują o kolejnych takich przypadkach, na szczęście coraz rzadziej.

Drugim „zwyczajem”, który uregulowany został przez prawo jest JAZDA NA SUWAK. Polega ona na tym, że jeśli napotkamy na zwężenie drogi z kilku do jednego lub dwóch pasów (przynajmniej jeden pas nieprzejezdny), kierowcy mają obowiązek zmieścić się na jednym pasie wjeżdżając raz jeden, raz drugi. Takie zachowanie jest nie tylko oznaką kultury kierujących, ale też bardzo usprawnia przejazd i eliminuje element stresu związany z tym, że jeden pas jedzie szybciej, a cwaniacy wciskają się omijając pozostałych.

Drogi krajowe i lokalne

Jeśli nie autostrada to co? Okazuje się, że jazda drogami krajowymi i lokalnymi może być równie fascynująca i atrakcyjna dla wakacyjnych wyjazdów i to z kilku powodów. Po pierwsze, unikamy monotonnej, wielogodzinnej jazdy, co ma ogromny wpływ na poziom naszego skupienia za kierownicą. Po drugie, sama jazda przez piękne i malownicze tereny jest przyjemnością samą w sobie. Polska ma turystom wiele do zaoferowania i nawet nie macie pojęcia, jak wiele atrakcji można znaleźć po drodze do wakacyjnego celu.

Często też okazuje się, że trasa prowadzona autostradami, wytyczona przez nawigację satelitarną bywa dłuższa czasowo od tej prowadzonej drogami „zwykłymi”, ponieważ uwzględnia stan aktualny. Jedno zdarzenie, bądź korek na bramkach potrafi zniweczyć całe oszczędności czasowe, nie mówiąc o walorach estetycznych podróży trasami lokalnymi. Niewątpliwym plusem wyboru drogi lokalnej jest także znikomy ruch na takiej trasie. Czasem musimy przejechać kilkanaście kilometrów, by spotkać na swojej drodze inne auto.

Wakacje to piękny czas wypoczynku i ładowania baterii na resztę roku. Pamiętajcie, że droga na urlop już sama w sobie jest częścią wakacji, dlatego wybierajcie komfortowe i bezpieczne samochody z najlepszej wypożyczalni PANEK Rent a Car.