ipanek
The Art of sharing
zachowania na drodze

Niebezpieczne zachowania na drodze

|

Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach. Częste korki i spowolnienia mogą powodować u kierowców stres i chęć późniejszego nadrobienia „straconego czasu”. Zaczyna się wtedy niebezpieczna walka o to, kto pierwszy dojedzie na miejsce, a wtedy nietrudno o nieszczęście. Przedstawiamy kilka niebezpiecznych zachowań, które często obserwujemy na polskich drogach. Niebezpieczna jazda zdarza się również kierowcom jadącym samochodem z wypożyczalni.

Niebezpieczna jazda na zderzaku

To bardzo częste i niebezpieczne zachowanie na polskich drogach. Wielu kierujących ma słuszne powody obawiać się, że osoba, która podjeżdżając zbyt blisko auta jadącego z prawidłową prędkością, wymusza ustąpienie i zjechanie na inny pas, może wykonywać także inne niebezpieczne manewry. Często również pod wpływem takiego agresywnego kierowcy inni kierujący sami zwiększają dozwoloną prędkość, łamiąc przepisy.

Jazda na zderzaku jest jednym z przejawów agresywnego zachowania. Wywieranie presji na innych uczestników ruchu jest niedozwolone i regulują to przepisy ruchu drogowego. W przypadku, gdy poprzedzający samochód nagle zahamuje, szanse na uniknięcie kolizji są znikome. Zagrożenie potęguje się podczas opadów, kiedy nawierzchnia robi się śliska, a droga hamowania mocno się wydłuża. Jeśli więcej niż jeden kierowca nie zachowa bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, na drodze szybkiego ruchu może dojść do karambolu.

Agresywne wyprzedzanie kolumny pojazdów

Jednym z najczęstszych widoków na polskich drogach jest brawurowe wyprzedzanie dużej kolumny pojazdów. Kierowca wykonujący taki manewr zwykle znacznie przekracza wtedy dozwoloną prędkość, ponieważ chce w najkrótszym czasie wyprzedzić jak najwięcej pojazdów, a najlepiej wszystkich na raz. O ile sam manewr wyprzedzania jest dozwolony, to sposób w jaki jest wykonywany nierzadko z poszanowaniem dla przepisów nie ma wiele wspólnego. O prędkości już była mowa, ale pozostaje jeszcze sposób powrotu na właściwy pas. Samochody jadące w grupie zachowują między sobą bezpieczną odległość. Wjeżdżający w lukę z dużą prędkością samochód nagle hamuje, by zrównać swoją prędkość do pozostałych i wtedy pojazd jadący z tyłu zaczyna hamować rozpoczynając lawinę kolejnych manewrów wytracania prędkości przez pozostałe auta.

Szeryf na drodze

Zjawisko agresywnego kierowcy nie jest obce w naszym kraju. Choć jest ono z nami od początku motoryzacji, to wydawałoby się, że w cywilizowanym świecie powinno zanikać. Powinno… a jednak odradza się w okresie urlopowym, kiedy to właśnie ruszamy na urlop z rodzinami i powinniśmy zadbać raczej o wspólne bezpieczeństwo. Osoba zwana potocznie „Szeryfem” siadając za kierownicę, ze statecznego ojca rodziny zamienia się nagle w agresywnego stróża prawa, który od teraz będzie uczył wszystkich jak powinni jeździć. Taki kierowca to szczególnie niebezpieczny uczestnik ruchu, bowiem nigdy nie wiadomo, co strzeli mu do głowy. Świeci długimi światłami na wszystkich, którzy jadą wolniej od niego, w sposób agresywny wyprzedza, trąbi i potrafi gwałtownie zahamować tuż przed maską innego pojazdu, by nauczyć kierowców, że ich miejsce jest na prawym pasie, a najlepiej w pociągu. W takiej sytuacji o nieszczęście nietrudno, a przecież za kilka godzin znów się spotkamy, tym razem już w wakacyjnej lokalizacji. Wszystkim Szeryfom rekomendujemy wzięcie głębokiego oddechu, zabezpieczenia sobie termosu z melisą, a przede wszystkim wcześniejszy wyjazd z domu.

Jazda autostradą pod prąd

Wydawałoby się, że skoro prawdziwe autostrady i drogo ekspresowe mamy już Polsce od 10 lat, to sytuacje takie jak jazda pod prąd nie powinny się już zdarzać, a jednak. Szczególne nasilenie tego zjawiska obserwuje się właśnie latem, kiedy kierowcy, którzy w ciągu roku sporadycznie korzystają z samochodu lub poruszają się nim wyłącznie po znanej sobie okolicy i nagle muszą zmierzyć się z nowoczesną infrastrukturą drogową. Aż ciężko uwierzyć, że takie sytuacje w ogóle mają miejsce! Pikanterii dodaje też fakt, iż osoby jadące pod prąd zajmują zazwyczaj lewy pas autostrady (dla siebie prawy), a więc ten szybszy, zmuszając prawidłowo jadących kierowców do niebezpiecznych, gwałtownych manewrów omijania i hamowania. Na dodatek jeśli uda im się przeżyć taką jazdę, po zatrzymaniu przez policję najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie powodują, bądź zupełnie lekceważą ten fakt.

Wszystkim jadącym na urlop życzymy wspaniałego wypoczynku, pięknej pogody i najlepszych samochodów, a takie znajdziecie w wypożyczalni PANEK Rent a Car. Dzwońcie pod nr 665 800 000 i zarezerwujcie jeden dla siebie.