ipanek
The Art of sharing
niebezpieczny przejazd przez tory

(Nie)bezpieczny przejazd kolejowy

|

Wjazd na tory kolejowe w momencie, gdy szlabany opuszczają się lub pulsuje czerwone światło to największe przewinienia kierowców związane z pokonywaniem przejazdu kolejowego. O zakazie przejazdu przez tory przy opadających rogatkach wszyscy wiedzą doskonale, ale jakimś trafem wciąż słychać o kolejnych wypadkach z udziałem pociągów i pojazdów kołowych.

Na przejeździe zachowaj szczególną ostrożność

Dla części kierowców widok opuszczanych rogatek to sygnał, aby mocniej przycisnąć pedał gazu i zdążyć przejechać przez przejazd, zanim opadną. Jest to zachowanie skrajnie niebezpieczne, którym kierowcy często ryzykują zdrowie i życie wielu osób. Pamiętajmy, że pociąg nie ma możliwości natychmiastowego zatrzymania, a jego droga hamowania to nawet dwa kilometry i więcej.

Próba przejechania pod opadającym szlabanem to zachowanie skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Wyobraźmy sobie tylko, że szlabany nie zawsze opuszcza automat, a dróżnik z różnych przyczyn może włączyć przycisk zamykania w ostatniej chwili, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim zabronione jest także wyprzedzanie samochodem. Zanim wjedziemy na przejazd upewnijmy się również, że po drugiej stronie będziemy mieli możliwość kontynuowania jazdy samochodem z wypożyczalni PANEK.

Czym jest Krzyż Świętego Andrzeja?

Wśród kierowców zdarzają się osoby, które nie są pewne, co dokładnie oznacza znak G-3 lub G-4, czyli krzyż świętego Andrzeja, oraz jak się zachować na jego widok. Ma on formę położonej bokiem dużej litery „X” i ustawia się go nie bliżej niż 5 m od skrajnej szyny przed przejazdem kolejowym w miejscu, w którym w związku z ruchem pociągu lub innego pojazdu szynowego powinniśmy zatrzymać samochód na drodze.

Znak G-3 o pojedynczych ramionach jest umieszczany przed przejazdem kolejowym jednotorowym, natomiast znak G-4 o podwójnych dolnych ramionach informuje, że na przejeździe kolejowym występują co najmniej dwa tory. Jeżeli przed przejazdem kolejowym bez zapór ustawiono znak „STOP”, znak „krzyż świętego Andrzeja” wyznacza miejsce, w którym należy się zatrzymać, zanim wjedzie się na przejazd. Z kolei w przypadku przejazdu bez znaku „STOP”, znaki G-3 i G-4 wyznaczają miejsce zatrzymania się, w przypadku gdy po torach przejeżdża pociąg. Warto pamiętać, że same znaki G-3 i G-4 nie wymuszają na kierowcach obowiązku zatrzymania się, a jedynie wskazują miejsce.

Nie czekaj, uciekaj!

W przypadku, gdy znajdziemy się w samochodzie pomiędzy zamkniętymi rogatkami, należy jak najszybciej opuścić rejon zagrożenia, nawet wyłamując szlaban. Konstrukcja tego urządzenia pozwala wyłamać go poprzez staranowanie samochodem. Pozostawanie w aucie na torach, po których za chwilę ma przejechać pociąg, jest śmiertelnie niebezpieczne, bowiem w zderzeniu z pojazdem szynowym samochód i jego pasażerowie nie mają żadnych szans na przeżycie.