ipanek
The Art of sharing
zasada ograniczonego zaufania

Ograniczone zaufanie w samochodzie z wypożyczalni PANEK Rent a Car

|

Drogi w Polsce stają się coraz lepsze, wciąż rozwija się sieć autostrad i tras szybkiego ruchu, a w samochodach z wypożyczalni PANEK Rent a Car instalowane są coraz to nowsze systemy bezpieczeństwa, które w czasie rzeczywistym monitorują wszystko to, co dzieje się dookoła auta. Czy to oznacza, że kierowca może czuć się w 100 % bezpieczny? Okazuje się, że wciąż jedną z najważniejszych zasad jest „Zasada ograniczonego zaufania”.

Zachowaj czujność

Prowadząc samochód z wypożyczalni PANEK Rent a Car musimy zakładać, że wszyscy uczestnicy ruchu znają przepisy i ich przestrzegają. W innym przypadku ruch na drodze nie byłby płynny, bezpieczny i komfortowy. Jednocześnie, praktycznie w każdej chwili może dojść do niebezpiecznych sytuacji, dlatego kierowcy powinni przez cały czas zachować koncentrację i czujność w myśl zasady ograniczonego zaufania i nie chodzi jedynie o to, co może się nam przytrafić ze strony innych kierowców, ale należy przewidywać możliwość spotkania na drodze dzikich zwierząt, bądź zmiany warunków atmosferycznych.

Oczekuj nieoczekiwanego

Zachowanie kierowcy, który zbliża się do skrzyżowania i włącza kierunkowskaz, ale nie zwalnia powinno wzbudzić w nas czujność. Kierowca przed nami mógł bezwiednie, przez przypadek przesunąć manetkę lecz ma zamiar nadal jechać prosto lub sygnalizuje skręt, ale jeszcze nie na tym skrzyżowaniu. Warto także przewidzieć nerwowe zachowanie, z gwałtownym manewrem włącznie. Kierowcy, nie znający drogi, prowadzeni przez nawigację satelitarną są w stanie wykonać każdy manewr, jaki podyktuje im elektroniczne urządzenie, nawet kosztem zagrożenia jakie mogą wywołać. Nierzadko nawigacja podpowiada komunikat w stylu „trzymaj się lewego pasa”, przy czym robi to na drodze kilkupasmowej na której 3 pasy idą w tym samym kierunku, a tylko jeden prowadzi do zjazdu. Kierowca nie znający drogi zmieni pas na lewy przejeżdżając przez 2 pasy ze skrajnego tylko dlatego, by nie zgubić drogi.

Dzieci na drodze

Niezwykłą czujność powinni zachować kierowcy zbliżający się do szkół i osiedli mieszkaniowych. Szczególną ostrożność należy zachować jadąc samochodem w wypożyczalni PANEK Rent a Car uliczkami osiedlowymi, gdzie często auta zaparkowane są po obu stronach jezdni. W takich okolicznościach mamy dużą szansę spotkania dzieci, które zajęte zabawą z pewnością nie będą w stanie zauważyć najeżdżającego pojazdu.

Zmienna pogoda

Innym zagrożeniem dla kierowców, dodatkowo takim, na które nie mamy kompletnie żadnego wpływu są zmieniające się warunki na drodze. Na niebezpieczne sytuacje możemy natrafić szczególnie jesienią i zimą, kiedy to operujące jeszcze słońce jest w stanie osuszyć jedynie drogę na otwartej przestrzeni. W zacienionych rejonach na kierowcę czeka zwykle śliska niespodzianka. Dodatkowym zagrożeniem będą także opadające na jezdnię liście, a jeśli jadąc autem z wypożyczalni PANEK Rent a Car natraficie na kałużę, omińcie ją w razie możliwości. Nigdy nie wiadomo, jak głęboka jest dziura chowająca się pod powierzchnią.