ipanek
The Art of sharing

Ciśnienie w oponach w autach z wypożyczalni PANEK

|

Ogumienie w aucie z wypożyczalni PANEK należy wymienić zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi. Źle dobrane opony mogą m.in. przyczynić się do wejścia w poślizg lub do ograniczonej przyczepności do nawierzchni. By wykluczyć tego typu sytuacje, warto kontrolować stan ogumienia oraz ciśnienie w oponach. Pozwoli to podróżować wygodniej i bezpieczniej, również na dalekich odcinkach.

Ciśnienie w oponach a bezpieczeństwo

Wiele samochodów z wypożyczalni PANEK ma w standardzie system kontroli ciśnienia w oponach. Monitorowanie na bieżąco jego stanu pozwala na utrzymanie opon w dobrej kondycji. To nie tylko istotne z technicznego punktu widzenia, ale również ważne ze względu na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nieodpowiednie ciśnienie może doprowadzić wręcz do pęknięcia opony.

W autach z wypożyczalni PANEK w standardzie jest system sprawdzający ciśnienie opon za kierowcę. Ten nie musi tego robić ręcznie na stacji benzynowej. Kierowca może w ten sposób przede wszystkim oszczędzić czas i na bieżąco kontrolować stan ogumienia w użytkowanym przez niego aucie.

Regularne sprawdzanie ciśnienia w kołach jest również ważne ze względu na potencjalne występowanie aquaplaningu. Jest to sytuacja, w której bieżnik nie jest w stanie skutecznie odprowadzać wody. W miejscu styku z podłożem powstaje tak zwany klin wodny. To właśnie on powoduje, że opona traci swoją przyczepność. O wypadek w takich okolicznościach już bardzo nietrudno, a wielu niedoświadczonych nie wie, jak opanować auto.

Przede wszystkim warto pamiętać, że samochody mają automatycznie zaprogramowane ciśnienie w oponach. Jeśli system wyczuje, że jest ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, od razu o tym poinformuje. Takie rozwiązanie pomaga kierowcy utrzymać bezpieczny stan pojazdu i spokojnie dojechać do celu.

W 2015 roku wszedł w życie przepis, który nakłada na producentów aut obowiązek montażu urządzeń kontrolujących ciśnienie w oponach. Kontrolki informujące o problemach z ciśnieniem najczęściej są w odcieniu czerwonym lub żółtym. Zależnie od marki, modelu i wyposażenia, kolor żółty może oznaczać, że ciśnienie w oponie jest za niskie dla prawidłowej eksploatacji samochodu. Czerwony kolor to z kolei znak, że nie powinno się już kontynuować jazdy z niebezpiecznie niskim ciśnieniem.

Jakie ciśnienie w oponach?

W samochodach osobowych, ciśnienie w kołach powinno wahać się na poziomie 2,2 do 2,5 bara. W okresie zimowym lepiej trzymać się dolnej granicy, by auto się lepiej prowadziło i trzymało nawierzchni. Z kolei różnice przy 10 st. C mogą wynieść nawet 0,2 bara.

Dokładne informacje o ciśnieniu w oponach dostępne są na tabliczce znamionowej na słupku B w samochodzie. Co ważne, osobno odczytuje się wartości dla opon przednich, jak i tylnych. Pomocne są w tym strzałki, które podpowiadają, której osi dotyczą konkretne liczby.

Podsumowując, utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to gwarancja bezpiecznej i spokojnej podróży. System kontroli ciśnienia w aucie nie informuje wówczas kierowcy o zagrożeniu, co przede wszystkim znacznie lepiej wpływa na komfort podróżowania, jak i pozytywnie wpływa na eksploatację pojazdu.